Z perspektywy osoby postronnej hokej na lodzie i hokej na trawie mogą wydawać się tą samą grą rozgrywaną na innej nawierzchni. Chociaż cel każdej gry jest identyczny (zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna), te dwa sporty oparte na kijach mają różne i kontrastujące zasady, które znacząco zmieniają tempo gry.

Najbardziej widoczną różnicą między hokejem na lodzie a hokejem na trawie jest nawierzchnia.

HOKEJ NA LODZIE

Hokej na lodzie rozgrywany jest na zamkniętej tafli lodu zwanej "lodowiskiem". Lodowisko hokejowe jest otoczone barierami i nietłukącymi się szklanymi oknami zamiast tradycyjnej linii ograniczającej, co pozwala graczom na wykorzystanie ścian podczas gry. Pomimo braku linii ograniczającej, lód nadal posiada wyraźne czerwono-niebieskie oznaczenia, które dyktują różne zasady.

HOKEJ NA TRAWIE

Podczas gdy niektóre mecze amatorskie mogą być rozgrywane na boiskach trawiastych, sztuczna murawa jest preferowana, ponieważ pozwala na znacznie szybszy ruch piłki.

WYPOSAŻENIE

Wszystkie sporty hokejowe zawierają trzy następujące elementy:

• Piłka/krążek
  • Kij (do uderzania piłki)
  • Siatki / bramki (do wbijania piłki)

Zarówno hokej na lodzie, jak i hokej na trawie posiadają te trzy elementy wyposażenia, ale różnią się one w zależności od dyscypliny.

W hokeju na lodzie używa się piłki znanej jako "krążek". W przeciwieństwie do tradycyjnej piłki, krążek jest płaskim gumowym dyskiem, który ślizga się, a nie toczy. Ta konstrukcja wynika głównie z faktu, że oblodzona powierzchnia gry jest w dużej mierze pozbawiona tarcia, co oznacza, że piłka nie musi się toczyć, aby się poruszać.

Kije hokejowe są zazwyczaj wykonane z drewna lub włókna węglowego i są zasadniczo symetryczne, umożliwiając graczom korzystanie z obu stron kija.

Ponieważ hokej na lodzie jest rozgrywany na lodzie i często dochodzi do zderzeń z innymi graczami, zawodnicy muszą dodatkowo nosić następujący sprzęt:

• Ochraniacz na zęby

Bramkarze hokejowi noszą dodatkowe ochraniacze, aby chronić się przed szybko lecącymi krążkami (do 105 MPH!). To dodatkowe wyposażenie obejmuje grubsze ochraniacze na nogi, większe ochraniacze na ramiona, rękawicę, która działa jak siatka do łapania krążka, pełną maskę na twarz i bardzo duży kij hokejowy.

Hokej na trawie wykorzystuje typową okrągłą plastikową piłkę zamiast krążka.

Kij do hokeja na trawie wyjątkowo przypomina odwróconą laskę; koniec kija używany do uderzania piłki jest zakrzywiony i zaokrąglony. Jednak w przeciwieństwie do wielopłaszczyznowego kija do hokeja na lodzie, gracze hokeja na trawie nie mogą używać zaokrąglonej powierzchni kija do uderzania lub podawania piłki. Zamiast tego muszą używać spłaszczonej strony kija do kontaktu z piłką.

W przeciwieństwie do hokeja na lodzie, hokej na trawie nie wymaga szerokiego stosowania sprzętu ochronnego, jednak poniższe wyposażenie jest wysoce zalecane:

• Buty do hokeja na trawie lub korki do hokeja na trawie
  • Maska ochronna lub okulary ochronne
  • Wysokie skarpety i ochraniacze

Podobnie jak w hokeju na lodzie, bramkarze muszą jednak nosić dodatkowy sprzęt. Co ciekawe, oba sporty wymagają sprzętu bramkarskiego, który jest niezwykle podobny: pełna maska na twarz, masywne ochraniacze na nogi i ogromne rękawice / ochraniacze na dłonie.

ROZGRYWKA

We wszystkich sportach hokejowych cel gry jest prosty - zdobyć więcej punktów niż drużyna przeciwna, wbijając piłkę/krążek do siatki drużyny przeciwnej. Podobnie jak w piłce nożnej czy lacrosse, gracze muszą dostać się na pozycję punktową, przesuwając piłkę w górę boiska obok obrońców za pomocą szybkości i podań. Pomimo tych rażących podobieństw, oba sporty mają ścisłe różnice w zasadach, które znacznie dyktują tempo gry.gry.

POZYCJE GRACZY

W dowolnym momencie na lodowisku znajduje się trzech hokeistów. Trzech z nich to napastnicy, dwóch to obrońcy, a jeden to bramkarz.

• Napastnicy: Jest to pozycja odpowiedzialna przede wszystkim za zdobywanie punktów w ataku.
  • Obrona: Ci dwaj gracze są odpowiedzialni za trzymanie krążka z dala od bramkarza i nie pozwalanie drużynie przeciwnej na oddanie otwartego strzału.
  • Bramkarz: Jak w każdym sporcie, bramkarz jest odpowiedzialny za utrzymanie krążka z dala od siatki. Bramkarze mogą blokować strzały przy użyciu dowolnej części ciała lub kija.

Ze względu na znacznie większe pole gry, hokej na trawie dopuszcza 11 zawodników na boisku na drużynę. Liczba zawodników na każdej pozycji może się różnić w zależności od planu gry trenera.

• Atakujący: Ta pozycja jest odpowiedzialna za większość ofensywy zespołu.
  • Pomocnicy: Pomocnicy są odpowiedzialni za przyczynianie się zarówno do defensywnych zatrzymań, jak i ofensywnych okazji do zdobycia bramki.
  • Obrońcy: Jak sama nazwa wskazuje, obrońcy są odpowiedzialni za obronę siatki i powstrzymanie przeciwnika przed zdobyciem bramki.
  • Bramkarz: Bramkarz jest odpowiedzialny za bycie ostatnią linią obrony. Bramkarz jest jedyną pozycją na boisku, która może celowo dotknąć piłki bez użycia kija hokejowego.

ZASADY RÓŻNICUJĄCE

KONTAKT CIAŁO-PIŁKA

W hokeju na lodzie gracze mogą dotykać krążka wszystkimi częściami ciała. Jeśli krążek zostanie wyrzucony w powietrze, gracze mogą go nawet chwycić i szybko umieścić z powrotem na lodzie.

W hokeju na trawie kontakt cielesny z piłką jest surowo zabroniony. W rzeczywistości gracze defensywni nie mogą nawet używać swoich ciał do celowego blokowania strzałów, a gracze ofensywni nie mogą strzelać piłką w powietrze, jeśli gracz znajduje się na linii strzału. Każdy kontakt cielesny z piłką, który powoduje przewagę jednej z drużyn, natychmiast skutkuje zatrzymaniem gry.

FIZYCZNOŚĆ

Hokej na lodzie słynie z tego, że jest sportem kontaktowym. "Bodychecking", czyli celowe uderzenie w przeciwnika, jest integralną częścią gry w obronie. W rzeczywistości kontakt jest tak mocno promowany w tym sporcie, że sędziowie pozwalają graczom brać udział w bójkach na pięści z drużyną przeciwną i nie interweniują, dopóki jeden z graczy nie wyląduje na ziemi. Pomimo tego usprawiedliwienia przemocy,Hokej na lodzie karze graczy za zbyt agresywne zachowania (w tym bójki).

W hokeju na trawie kontakt jest ściśle regulowany.

PUNKTACJA

W hokeju na lodzie obowiązują te same zasady zdobywania bramek, co w piłce nożnej. Gracze mogą zdobywać punkty z dowolnego miejsca na lodzie, choć egzekwowane są kary ofsajdowe, co oznacza, że atakujący gracz nie może przejechać przez określoną niebieską linię, dopóki krążek jej nie przekroczy.

W hokeju na trawie wyróżnia się "strefę ataku", która na boisku reprezentowana jest przez linię w kształcie litery D wokół bramkarza i jest jedynym obszarem na boisku, z którego zawodnik może zdobyć bramkę.

Kolejną różnicą między tymi dwoma sportami jest to, że w hokeju na trawie nie obowiązują żadne zasady dotyczące gry poza boiskiem. Oznacza to, że gracze mogą bez wahania podawać piłkę z jednego końca boiska na drugi, co pozwala na kluczowe zagrania.

CZAS TRWANIA

Mecze hokeja na lodzie składają się z trzech tercji, z których każda trwa dwadzieścia minut. Ze względu na nieparzystą liczbę tercji, w hokeju nie ma przerwy, ale są dwie 10-18-minutowe przerwy po pierwszej i drugiej tercji.

Hokej na trawie również składa się z sześćdziesięciu minut akcji, choć gra jest podzielona na cztery piętnastominutowe kwarty. Każda kwarta ma krótką 2-5 minutową przerwę i piętnastominutową przerwę po drugiej kwarcie.

KONIEC GRY

W większości przypadków mecz hokeja na lodzie kończy się po trzeciej tercji, gdy zwycięska drużyna zdobędzie najwięcej bramek. Jednak mecze nie mogą zakończyć się remisem, co oznacza, że w przypadku remisu wprowadzana jest dogrywka. Ta dogrywka nagłej śmierci trwa tylko pięć minut, co oznacza, że wiele meczów kończy się rozstrzygnięciem w rzutach karnych.

W rzutach karnych wielu graczy z każdej drużyny próbuje strzelić gola bramkarzowi drużyny przeciwnej. Jeśli po trzech próbach każdej z drużyn wynik nadal jest remisowy, rzuty karne są kontynuowane, dopóki jedna z drużyn nie zdobędzie jednego punktu więcej niż druga.

Zwycięzcą meczu hokeja na trawie jest drużyna, która zdobyła najwięcej punktów. Jednak w przypadku remisu na koniec czwartej kwarty, wiele lig stosuje różne taktyki rozstrzygania remisu. Niektóre ligi po prostu akceptują remis, w którym żadna z drużyn nie wygrywa. Inne ligi wykorzystują jedną lub dwie dogrywki, zwykle trwające od ośmiu do piętnastu minut, aby wyłonić zwycięzcę.

W przeciwnym razie mecze hokeja na trawie odbywają się w formacie rzutów karnych, podobnie jak w hokeju na lodzie, ale zazwyczaj w trybie best-of-five zamiast best-of-three.

Mario Reeves jest entuzjastą gier planszowych i zapalonym pisarzem, który gra w karty i gry planszowe odkąd pamięta. Jego miłość do gier i pisania doprowadziła go do stworzenia bloga, na którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w graniu w niektóre z najpopularniejszych gier na całym świecie.Blog Mario zawiera obszerne zasady i łatwe do zrozumienia instrukcje dotyczące gier takich jak poker, brydż, szachy i wiele innych. Z pasją pomaga swoim czytelnikom w nauce i korzystaniu z tych gier, a jednocześnie dzieli się wskazówkami i strategiami, które pomogą im ulepszyć grę.Oprócz prowadzenia bloga Mario jest inżynierem oprogramowania, aw wolnym czasie lubi grać w gry planszowe z rodziną i przyjaciółmi. Uważa, że ​​gry to nie tylko źródło rozrywki, ale także pomoc w rozwijaniu zdolności poznawczych, umiejętności rozwiązywania problemów i interakcji społecznych.Za pośrednictwem swojego bloga Mario ma na celu promowanie kultury gier planszowych i karcianych oraz zachęcanie ludzi do wspólnego grania w nie jako sposobu na relaks, zabawę i zachowanie sprawności umysłowej.