Хокей на лед срещу хокей на трева - правила на играта

Mario Reeves

ИНТРО

Въпреки че целта на всяка игра е идентична (да се вкарат повече голове от противниковия отбор), двата спорта, основани на стикове, имат различни и контрастни правила, които значително променят темпото на играта.

ИГРАЛНА ПОВЪРХНОСТ

Най-очевидната разлика между хокея на лед и хокея на трева, която се подразбира от имената, е повърхността на игра.

ICE HOCKEY

Хокеят на лед се играе на затворена ледена повърхност, известна като "ледена пързалка". Тази пързалка е заобиколена от бариери и стъкла, устойчиви на счупване, вместо от традиционната линия на аут, което позволява на играчите да използват стените по време на игра. Въпреки липсата на граница на аут, на леда все още има видими маркировки, боядисани в червено и синьо, които определят различните правила.

ПОЛЕВИ ХОКЕЙ

Мачовете по хокей на трева трябва да се играят на игрища с изкуствена трева на състезателно ниво. Въпреки че някои аматьорски мачове могат да се играят на тревни игрища, изкуствената трева е предпочитана, защото позволява много по-бързо движение на топката.

ОБОРУДВАНЕ

Всички хокейни спортове включват следните три елемента:

• Топка/шайба
  • Стик (за удряне на топката)
  • Мрежи/голове (за удряне на топката)

И хокеят на лед, и хокеят на трева разполагат с тези три елемента от екипировката, но те са доста различни за различните спортове.

Вижте също: МОЖЕ ДА ПРИЧИНИ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ - Научи се да играеш с Gamerules.com

ICE HOCKEY

За разлика от традиционната топка, шайбата е плосък гумен диск, който се плъзга, вместо да се търкаля. Това конструктивно съображение е резултат главно от това, че ледената повърхност за игра е до голяма степен лишена от триене, което означава, че топката не трябва да се търкаля, за да се движи.

Хокейните стикове обикновено са съставени от дърво или въглеродни влакна и по принцип са симетрични, което позволява на играчите да използват и двете страни на стика.

Тъй като хокеят на лед се играе на лед и често се сблъсква с други играчи, спортистите трябва да носят допълнително следната екипировка:

• Маска за уста

Вратарите на хокей на лед носят допълнителна екипировка, за да се предпазят от бързо летящите шайби (до 105 MPH!). Тази допълнителна екипировка включва по-дебели протектори за краката, по-големи предпазители за ръцете, ръкавица, която функционира като мрежа за улавяне на шайбата, пълна маска за лице и изключително голям стик за хокей.

При хокея на трева вместо шайба се използва типична кръгла пластмасова топка.

Стикът за хокей на трева наподобява по уникален начин обърнат бастун; краят на стика, използван за удряне на топката, е извит и заоблен. За разлика от многоликия стик за хокей на лед обаче играчите на хокей на трева не могат да използват заоблената повърхност на стика, за да удрят или подават топката. Вместо това те трябва да използват сплесканата страна на стика, за да се докоснат до топката.

За разлика от хокея на лед, хокеят на трева не изисква широко използване на защитна екипировка. Въпреки това, следната екипировка е силно препоръчителна:

• Клечки за хокей на трева или обувки за трева
  • Защитна маска за лице или предпазни очила
  • Високи чорапи и анцузи

Подобно на хокея на лед обаче, от вратарите се изисква да носят допълнителна екипировка. Интересното е, че и двата спорта изискват вратарска екипировка, която е изключително сходна: пълна маска за лице, масивни предпазители за крака и огромни ръкавици/подложки за ръце.

ИГРА НА ИГРИТЕ

Във всички хокейни спортове целта на играта е проста - да се спечелят повече точки от противниковия отбор, като се вкара топката/шайбата в мрежата на другия отбор. Подобно на футбола или лакроса, играчите трябва да се поставят в позиция за отбелязване на гол, като придвижват топката покрай защитниците, използвайки скорост и пасове. Въпреки тези очевидни прилики, двата спорта имат строги различия в правилата, които до голяма степен диктуват темпотона играта.

ПОЗИЦИИ НА ИГРАЧИТЕ

ICE HOCKEY

Във всеки един момент на леда има трима играчи на хокей на лед. Трима от тях са нападатели, двама са защитници и един е вратар.

• Нападатели: Това е позицията, която основно отговаря за отбелязването на точки в нападение.
  • Защита: Тези двама играчи са отговорни за това да държат шайбата далеч от вратаря и да не позволяват на противниковия отбор да стреля.
  • Вратар: Както във всеки спорт, вратарят е отговорен за това да не допусне шайбата да попадне в мрежата. Вратарите имат право да блокират удари, като използват всяка част от тялото или пръчката си.

Поради много по-голямото поле за игра, хокеят на трева позволява 11 играчи на терена на отбор. Броят на играчите на всяка позиция може да варира в зависимост от плана за игра на треньора.

• Нападатели: Тази позиция е отговорна за създаването на по-голямата част от нападението на отбора.
  • Полузащитници: Полузащитниците са отговорни за това, че допринасят както за спирането на защитата, така и за възможностите за отбелязване на гол в атака.
  • Защитници: Както подсказва името, защитниците са отговорни за защитата на мрежата и спирането на противника от отбелязване на гол.
  • Вратар: Вратарят е отговорен за това да бъде последната линия на защита. Вратарят е единствената позиция на терена, която може умишлено да докосва топката, без да използва хокеен стик.

ДИФЕРЕНЦИРАЩИ ПРАВИЛА

КОНТАКТ ТЯЛО- ТОПКА

При хокея на лед играчите могат да докосват шайбата с всички части на тялото си. Ако шайбата бъде изхвърлена във въздуха, на играчите е позволено дори да я хванат от въздуха и бързо да я върнат обратно на леда.

В хокея на трева телесният контакт с топката е строго забранен. Всъщност на играчите в защита дори не е позволено да използват телата си, за да блокират целенасочено удар, нито пък играчите в нападение трябва да изстрелват топката във въздуха, ако някой играч е на линията на удара. Всеки телесен контакт с топката, който води до предимство за единия отбор, незабавно води до спиране на играта.

ФИЗИЧЕСКА СИГУРНОСТ

Хокеят на лед е известен с това, че е контактен спорт. "Бодичекът", актът на умишлено блъскане на противников играч, е неразделна част от играта в защита. Всъщност контактът е толкова силно насърчаван в този спорт, че съдиите позволяват на играчите да участват в юмручни боеве с противниковия отбор и не се намесват, докато един от играчите не се окаже на земята. Въпреки това оправдание на насилието,в хокея на лед играчите се наказват за прекомерно агресивни действия (включително битки).

В хокея на трева контактът е строго регламентиран.

SCORING

Хокеят на лед има същите правила за отбелязване на голове като футбола. Играчите могат да вкарват голове от всяка точка на леда, въпреки че се налагат наказания за офанзива, което означава, че атакуващият играч не може да се движи с кънки покрай определена синя линия, докато шайбата не я премине.

Тази зона, представена на терена като Г-образна линия около вратаря, е единствената зона на терена, от която играчът може да вкара гол.

Друга разлика между двата спорта е, че в хокея на трева няма правила за странични удари. Това означава, че играчите могат да си подават топката от единия до другия край на игрището без колебание, което позволява някои ключови пробиви.

ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ

ICE HOCKEY

В хокей на лед има три периода, всеки от които продължава по двадесет минути. Тъй като броят на периодите е неравномерен, в хокея няма полувреме, но има две прекъсвания от по 10-18 минути след първия и втория период.

Хокеят на трева също се състои от шестдесет минути, въпреки че играта е разделена на четири петнадесетминутни четвъртини. Всяка четвъртина включва кратко прекъсване от 2 до 5 минути и петнадесетминутно полувреме след втората четвъртина.

КРАЙ НА ИГРАТА

ICE HOCKEY

В повечето случаи играта на хокей на лед приключва след третия период, като отборът победител отбелязва най-много голове. Въпреки това игрите не могат да завършат с равенство, което означава, че в случай на равенство се въвежда извънредно време. Това извънредно време с внезапна смърт продължава само пет минути, което означава, че много игри се решават чрез последвалите наказателни удари.

Вижте също: Игра за пиене A Yard of Ale - Научете как да играете с правилата на играта

При наказателните удари няколко играчи от всеки отбор се опитват да отбележат гол във вратата на противниковия вратар. Ако след три опита на всеки отбор резултатът все още е равен, наказателните удари продължават, докато единият отбор в крайна сметка спечели една точка повече от другия.

Победител в мач по хокей на трева е отборът, който е отбелязал повече точки. В случай на равенство в края на четвъртата четвърт обаче в различните лиги се прилагат различни тактики за решаване на спора. В някои лиги просто се приема равенство, при което никой от отборите не печели. В други лиги за определяне на победителя се използват едно или две продължения, които обикновено продължават между осем и петнадесет минути.

Иначе в хокей на трева се играят наказателни дузпи като в хокея на лед, но обикновено се играе по сценарий "най-добър от пет" вместо "най-добър от три".

Марио Рийвс е ентусиаст на настолни игри и страстен писател, който играе карти и настолни игри откакто се помни. Любовта му към игрите и писането го накараха да създаде свой блог, където споделя знанията и опита си да играе някои от най-популярните игри по света.Блогът на Марио предоставя изчерпателни правила и лесни за разбиране инструкции за игри като покер, бридж, шах и много други. Той е страстен да помага на своите читатели да научат и да се наслаждават на тези игри, като същевременно споделя съвети и стратегии, които да им помогнат да подобрят играта си.Освен блога си, Марио е софтуерен инженер и обича да играе настолни игри със семейството и приятелите си в свободното си време. Той вярва, че игрите са не само източник на забавление, но и помагат за развиване на когнитивни умения, способности за решаване на проблеми и социални взаимодействия.Чрез своя блог Марио има за цел да популяризира културата на настолните игри и игрите с карти и да насърчи хората да се събират и да ги играят като начин да се отпуснат, да се забавляват и да поддържат психическа форма.