З пункту гледжання старонняга чалавека хакей і хакей на траве могуць здавацца адной і той жа гульнёй на розных пляцоўках. Нягледзячы на ​​тое, што мэта кожнай гульні ідэнтычная (забіць больш галоў, чым каманда суперніка), два віды спорту з клюшкамі маюць розныя і супрацьлеглыя правілы, якія істотна змяняюць тэмп гульні.

Самае відавочнае адрозненне паміж хакеем на траве і хакеем на траве — гэта гульнявая паверхня.

ХАКЕЙ

У хакей гуляюць на закрытай паверхні лёду, вядомай як «каток». Гэты хакейны каток акружаны бар'ерамі і неб'ючымі шклянымі вокнамі замест традыцыйнай лініі па-за межамі поля, што дазваляе гульцам выкарыстоўваць сцены падчас гульні. Нягледзячы на ​​адсутнасць мяжы за межамі пляцоўкі, на лёдзе па-ранейшаму маюцца прыкметныя чырвона-сінія пазнакі, якія вызначаюць розныя правілы.

ХАКЕЙ НА ТРАВЕ

Гульні па хакеі на траве павінны праводзіцца на палях са штучным пакрыццём на спаборніцкім узроўні. У той час як некаторыя аматарскія матчы можна праводзіць на травяных палях, перавагу аддаюць штучнаму газону, таму што ён дазваляе значна хутчэй рухацца мячу.

АБСТАЛЯВАННЕ

Усе хакейныя віды спорту маюць тры наступныя прадметы:

• Мяч/шайба
  • Клюшка (для ўдару па мячы)
  • Сеткі/вароты (для ўдару па мячы)

Яны прадстаўлены як у хакеі з шайбай, так і ў хакеі на траветры адзінкі экіпіроўкі, але прадметы ў розных відах спорту адрозніваюцца.

ХАКЕЙ

У хакеі ёсць мяч, вядомы як «шайба». У адрозненне ад традыцыйнага мяча, шайба ўяўляе сабой плоскі гумовы дыск, які слізгае, а не коціцца. Гэта меркаванне аб канструкцыі ў асноўным з'яўляецца вынікам таго, што ледзяная гульнявая паверхня ў асноўным пазбаўлена трэння, што азначае, што мячу не трэба каціцца, каб рухацца.

Хакейныя клюшкі звычайна складаюцца з дрэва або вугляроднага валакна і ў асноўным сіметрычныя , што дазваляе гульцам выкарыстоўваць абодва бакі клюшкі.

Паколькі ў хакей гуляюць на лёдзе і ў ім часта сустракаюцца ўдары з іншымі гульцамі, спартсмены павінны дадаткова насіць наступнае абсталяванне:

Глядзі_таксама: Выбачайце! Правілы настольнай гульні - Як гуляць Прабачце! настольная гульня
  • Каппа

Хакейныя брамнікі носяць дадатковую пракладку, каб абараніць сябе ад хутка лятучых шайбаў (да 105 міль у гадзіну!). Гэта дадатковае абсталяванне ўключае больш тоўстыя накладкі на ногі, большыя ахоўныя накладкі на рукі, пальчаткі, якія выконваюць функцыю сеткі для лоўлі шайбы, маску, якая покрывае твар, і вельмі вялікую хакейную клюшку.

У хакеі на траве замест шайбы выкарыстоўваецца тыповы круглы пластыкавы мяч.

Клюшка для хакея на траве ўнікальна нагадвае перавернуты кій; канец клюшкі, які выкарыстоўваецца для ўдару па мячы, выгнуты і закруглены. Аднак у адрозненне адшматгранная хакейная клюшка, хакеісты на траве не могуць выкарыстоўваць круглявую паверхню клюшкі для ўдару або перадачы мяча. Замест гэтага яны павінны выкарыстоўваць сплюшчаны бок клюшкі, каб дакрануцца да мяча.

У адрозненне ад хакея з шайбай, хакей на траве не патрабуе шырокага выкарыстання ахоўнага рыштунку. Аднак настойліва рэкамендуецца наступнае абсталяванне:

• Буты для хакея на траве або абутак для газону
  • Налакотнікі
  • Ахоўная маска або ахоўныя акуляры
  • Капа
  • Высокія шкарпэткі і шчыткі для галёнкі

Падобна хакею, але брамнікі павінны насіць дадатковую экіпіроўку. Цікава, што абодва віды спорту патрабуюць надзвычай падобнага варатарскага рыштунку: маска на ўвесь твар, масіўныя ахоўныя шчыткі для ног і вялізныя пальчаткі/накладкі на рукі.

ГУЛЬЦЯ

Ва ўсім хакеі спорт, мэта гульні простая - набраць больш ачкоў, чым каманда суперніка, забіўшы мяч/шайбу ў сетку іншай каманды. Як і ў футболе або лакроссе, гульцы павінны заняць галявую пазіцыю, перамяшчаючы мяч міма абаронцаў, выкарыстоўваючы хуткасць і пасы. Нягледзячы на ​​гэта відавочнае падабенства, абодва віды спорту маюць строгія адрозненні ў правілах, якія ў значнай ступені вызначаюць тэмп гульні.

ПАЗІЦЫІ ГУЛЬЦОЎ

ХАКЕЙ

У кожны момант часу на лёдзе знаходзяцца тры хакеісты. Тры з гэтых гульцоў з'яўляюцца нападаючымі, два - абаронцамі і адзін - варатаром.

• Нападаючыя: Гэтапазіцыя, якая ў першую чаргу адказвае за забіванне ачкоў у нападзе.
  • Абарона: Гэтыя два гульцы адказваюць за тое, каб трымаць шайбу далей ад брамніка і не дазваляць камандзе суперніка зрабіць адкрыты ўдар.
  • Варатар: Як і ў любым відзе спорту, брамнік нясе адказнасць за тое, каб шайба не трапляла ў сетку. Брамнікам дазваляецца блакаваць кідкі любой часткай цела або клюшкай.

З-за значна большага гульнявога поля хакей на траве дазваляе 11 гульцоў на полі ў камандзе. Колькасць гульцоў на кожнай пазіцыі можа вар'іравацца ў залежнасці ад гульнявога плана трэнера.

• Нападаючыя: Гэтая пазіцыя адказвае за большую частку нападу каманды.
  • Паўабаронцы: Паўабаронцы адказваюць за ўклад як у абарончыя прыпынкі, так і ў атакуючыя галявыя магчымасці.
  • Абаронцы: Як вынікае з назвы, абаронцы адказваюць за абарону сеткі і перашкаджаючы суперніку забіць гол.
  • Варатар: Варатар адказвае за апошнюю лінію абароны. Брамнік - гэта адзіная пазіцыя на полі, якая можа наўмысна дакрануцца да мяча без выкарыстання хакейнай клюшкі.

ПРАВІЛЫ ДЫФЕРЭНЦЫЯЦЫІ

БОДІ-БОЛ КАНТАКТ

У хакеі гульцы могуць дакранацца да шайбы ўсімі часткамі цела. Калі шайба выбіваецца ў паветра, гульцам дазваляецца нават схапіць яе з паветра іхутка пакладзеце яго назад на лёд.

У хакеі на траве кантакт цела з мячом строга забаронены. Фактычна, абарончым гульцам нават не дазваляецца выкарыстоўваць сваё цела, каб мэтанакіравана заблакіраваць удар, а нападаючым таксама нельга кідаць мяч у паветра, калі гулец знаходзіцца на лініі ўдару. Любы цялесны кантакт з гульнявым мячом, які дае перавагу адной камандзе, неадкладна прыводзіць да прыпынку гульні.

ФІЗІЧНАСЦІ

Хакей сумна вядомы як кантактны від спорту. «Бодичекинг», акт наўмыснага ўдару па гульцу суперніка, з'яўляецца неад'емнай часткай гульні ў абароне. Фактычна, кантакт настолькі моцна заахвочваецца ў спорце, што суддзі дазваляюць гульцам удзельнічаць у кулачных баях з камандай суперніка і не будуць умешвацца, пакуль адзін з гульцоў не апынецца на зямлі. Нягледзячы на ​​такое апраўданне гвалту, хакей карае гульцоў за празмерна агрэсіўныя дзеянні (уключаючы бойкі).

У хакеі на траве кантакты строга рэгламентуюцца.

ПАДКЛЮЧЭННЕ

У хакеі дзейнічаюць тыя ж правілы, што і ў футболе. Гульцы могуць забіваць з любога месца на лёдзе, хаця прымяняюцца штрафы за афсайды, што азначае, што атакуючы гулец не можа прайсці міма пэўнай сіняй лініі, пакуль шайба не пройдзе яе.

У хакеі на траве выключна выкарыстоўваецца "зона ўдару". Гэтая зона, прадстаўленая на полі D-вобразнай лініяй вакол брамніка, з'яўляецца зонайтолькі зона на полі, з якой гулец можа забіваць.

Яшчэ адно адрозненне паміж двума відамі спорту заключаецца ў тым, што хакей на траве не мае правілаў афсайдаў. Гэта азначае, што гульцы могуць без ваганняў перадаваць мяч з аднаго краю поля на другі, дазваляючы некалькі ключавых адрываў.

ПРАЦЯГЛАСЦЬ

ХАКЕЙ

Хакейныя гульні складаюцца з трох перыядаў па дваццаць хвілін. Паколькі колькасць перыядаў няцотная, у хакеі няма перапынку, але ёсць два перапынкі па 10–18 хвілін пасля першага і другога перыядаў.

Хакей на траве таксама складаецца з шасцідзесяці хвілін дзеяння, хоць гульня падзелена на чатыры пятнаццаціхвілінныя чвэрці. Кожная чвэрць мае кароткі 2–5-хвілінны перапынак і пятнаццаціхвілінны перапынак пасля другой чвэрці.

КАНЕЦ ГУЛЬНІ

ХАКЕЙ

У большасці выпадкаў хакейны матч заканчваецца пасля трэцяга перыяду, калі каманда-пераможца заб'е найбольшую колькасць галоў. Тым не менш, гульні не могуць заканчвацца ўнічыю, гэта значыць, што ў выпадку нічыі ўводзіцца авертайм. Гэты авертайм з раптоўнай смерцю доўжыцца ўсяго пяць хвілін, што азначае, што многія гульні вырашаюцца наступнай серыяй пенальці.

У серыі пенальці некалькі гульцоў з кожнай каманды спрабуюць забіць гол галкіперу суперніка. Калі лік па-ранейшаму нічыйны пасля трох спроб кожнагакаманда, перастрэлка працягваецца, пакуль адна каманда не набярэ на адно ачко больш, чым іншая каманда.

Пераможцам гульні ў хакей на траве лічыцца каманда, якая набрала найбольшую колькасць балаў. Аднак у выпадку нічыі ў канцы чацвёртай чвэрці некалькі ліг выкарыстоўваюць розныя тактыкі для вырашэння нічыі. Некаторыя лігі проста прымаюць нічыю, і ні адна з каманд не выйграе. Іншыя лігі выкарыстоўваюць адзін ці два авертаймы, звычайна працягласцю ад васьмі да пятнаццаці хвілін, каб вызначыць пераможцу.

У адваротным выпадку хакей на траве мае фармат серыі пенальці, як і хакей з шайбай, але ў цэлым як сцэнар лепшага з пяці, а не як лепшага з трох.

Глядзі_таксама: ПРЫКЛІЦЬ ДЗІЦЯ НА МАМУ Правілы гульні - Як гуляць у ПРЫКЛІ ДЗІЦЯ НА МАМУ

Марыё Рыўз - энтузіяст настольных гульняў і захоплены пісьменнік, які гуляе ў карты і настольныя гульні столькі, колькі сябе памятае. Любоў да гульняў і пісьменства прывялі яго да стварэння блога, дзе ён дзеліцца сваімі ведамі і вопытам гульні ў некаторыя з самых папулярных гульняў ва ўсім свеце.У блогу Марыё прадстаўлены поўныя правілы і простыя для разумення інструкцыі для такіх гульняў, як покер, брыдж, шахматы і многіх іншых. Ён захоплена дапамагае сваім чытачам вывучаць і атрымліваць асалоду ад гэтых гульняў, а таксама дзеліцца парадамі і стратэгіямі, якія дапамогуць ім палепшыць сваю гульню.Акрамя свайго блога, Марыё з'яўляецца інжынерам-праграмістам і любіць гуляць у настольныя гульні з сям'ёй і сябрамі ў вольны час. Ён лічыць, што гульні з'яўляюцца не толькі крыніцай забавы, але і дапамагаюць у развіцці кагнітыўных навыкаў, здольнасці вырашаць праблемы і сацыяльных узаемадзеянняў.Праз свой блог Марыё імкнецца прапагандаваць культуру настольных і картачных гульняў і заахвочваць людзей збірацца разам і гуляць у іх, каб расслабіцца, павесяліцца і заставацца ў разумовай форме.