Hokej mbi akull vs. Hokej në terren - Rregullat e lojës

Mario Reeves

INTRO

Nga këndvështrimi i një të huaji, hokej mbi akull dhe hokej në fushë mund të duken si e njëjta lojë e luajtur në një sipërfaqe tjetër. Megjithëse objektivi i çdo loje është identik (për të shënuar më shumë gola se skuadra kundërshtare), dy sportet e bazuara në shkopinj kanë rregulla të dallueshme dhe të kundërta që ndryshojnë ndjeshëm ritmin e lojës.

SIPERFAQJA E LUAJTJES

I nënkuptuar shumë nga emrat, ndryshimi më i dukshëm midis hokejit mbi akull dhe hokejit në fushë është sipërfaqja e lojës.

HOKEY ALI

Hokej mbi akull luhet në një sipërfaqe të mbyllur akulli të njohur si "shesë akulli". Kjo shesh patinazhi hokej është e rrethuar nga barriera dhe dritare xhami të rezistueshme ndaj copëtimit në vend të një linje tradicionale jashtë kufijve, duke i lejuar lojtarët në mënyrë unike të përdorin muret gjatë lojës. Pavarësisht mungesës së një kufiri jashtë kufijve, akulli ka ende shenja të spikatura të lyera me ngjyrë të kuqe dhe blu për të diktuar rregulla të ndryshme. Lojërat e hokejit në fushë duhet të luhen në terrene artificiale në nivel konkurrues. Ndërsa disa ndeshje amatore mund të luhen në fusha me bar, terreni artificial favorizohet sepse lejon lëvizje shumë më të shpejtë të topit.

PAJISJET

Të gjitha sportet e hokejit kanë tre artikujt e mëposhtëm:

• Një top/goditje
  • Shkop (për të goditur topin me të)
  • Rrjeta/gola (për të goditur topin)

Si hokej mbi akull dhe hokej në fushë kanë këtotre pjesë pajisjesh, por artikujt janë mjaft të ndryshëm midis sporteve.

HOKEY ALI

Hokej mbi akull përmban një top të njohur si "thoku". Ndryshe nga një top tradicional, një topth është një disk i sheshtë gome që rrëshqet në vend të rrotullave. Ky konsideratë e dizajnit është kryesisht rezultat i sipërfaqes së akullt të lojës që është kryesisht pa fërkime, që do të thotë se topi nuk ka nevojë të rrotullohet për të lëvizur.

Shkopat e hokejit në përgjithësi përbëhen nga druri ose fibra karboni dhe janë thelbësisht simetrike , duke i lejuar lojtarët të përdorin të dyja anët e shkopit.

Meqenëse hokej mbi akull luhet në akull dhe ka ndikime të shpeshta me lojtarët e tjerë, atletët duhet të veshin gjithashtu pajisjet e mëposhtme:

• Muthguard

Portierët e hokejit mbi akull veshin mbushje shtesë për t'u mbrojtur nga goditjet e shpejta (deri në 105 MPH!). Kjo pajisje shtesë përfshin jastëkë më të trashë për këmbët, mbrojtëse më të mëdha për krahët, një dorezë që funksionon si një rrjetë për të kapur topin, një maskë të plotë të fytyrës dhe një shkop hokej shumë të madh.

HOKEI FUSHA

Hokej në fushë përdor një top tipik plastik të rrumbullakët në vend të topit.

Një shkop hokej në fushë i ngjan në mënyrë unike një bastuni për ecje të përmbysur; fundi i shkopit që përdoret për të goditur topin është i lakuar dhe i rrumbullakosur. Megjithatë, ndryshe ngashkopi me shumë fytyra hokej mbi akull, lojtarët e hokejve në fushë nuk mund të përdorin sipërfaqen e rrumbullakosur të shkopit për të goditur ose kaluar topin. Në vend të kësaj, ata duhet të përdorin anën e rrafshuar të shkopit për të kontaktuar topin.

Ndryshe nga hokej mbi akull, hokej në fushë nuk kërkon përdorim të gjerë të mjeteve mbrojtëse. Megjithatë, pajisjet e mëposhtme rekomandohen shumë:

Shiko gjithashtu: RREZIK GAME OF THONES - Mësoni të luani me Gamerules.com
  • Këpucë për hokej në fushë ose këpucë me terren
  • Bërryla
  • Maska mbrojtëse për fytyrën ose syze sigurie
  • Mbrojtësi i gojës
  • Çorape të larta dhe mbrojtëse të këmbëve

Ngjashëm me hokej mbi akull, megjithatë, portierëve u kërkohet të veshin veshje shtesë. Është interesante se të dyja sportet kërkojnë pajisje portierësh që janë jashtëzakonisht të ngjashme: një maskë të plotë të fytyrës, mbrojtëse masive për këmbët dhe doreza/jaskë duarsh të mëdha.

GAMEPLAY

Në të gjithë hokej sportive, objektivi i lojës është i thjeshtë – shënoni më shumë pikë se skuadra kundërshtare duke trokitur topin/gopi në rrjetën e skuadrës tjetër. Ashtu si futbolli ose lakrosi, lojtarët duhet të vendosen në pozicionin e shënimit duke lëvizur topin në fushë pas mbrojtësve duke përdorur shpejtësinë dhe pasimet. Pavarësisht nga këto ngjashmëri të dukshme, të dy sportet kanë dallime të rrepta në rregulla që diktojnë në masë të madhe ritmin e lojës.

POZICIONET E LOJTARËVE

HOKEI I Akullit

Ka tre lojtarë hokej mbi akull në çdo kohë të caktuar. Tre nga këta lojtarë janë sulmues, dy janë mbrojtje dhe një është portier.

• Sulmues: Kjo ështëpozicioni kryesor përgjegjës për shënimin në sulm.
  • Mbrojtja: Këta dy lojtarë janë përgjegjës për të mbajtur topin larg portierit dhe për të mos lejuar skuadrën kundërshtare të bëjë një goditje të hapur.
  • Portieri: Si me çdo sport, portieri është përgjegjës për të mbajtur topin jashtë rrjetës. Portierët lejohen të bllokojnë goditjet duke përdorur çdo pjesë të trupit ose shkopin e tyre.

HOKEI TË FUSHËS

Për shkak të një fushe shumë më të madhe loje, hokej në fushë lejon 11 lojtarë në fushë për ekip. Numri i lojtarëve në çdo pozicion mund të ndryshojë në varësi të planit të lojës së trajnerit.

• Sulmuesit: Ky pozicion është përgjegjës për prodhimin e pjesës më të madhe të sulmit të një ekipi.
  • Mesfushorët: Mesfushorët janë përgjegjës për të kontribuar si në ndalesat në mbrojtje ashtu edhe në mundësitë e shënimit në sulm.
  • Mbrojtësit: Siç nënkupton edhe emri, mbrojtësit janë përgjegjës për mbrojtjen e rrjetës dhe ndalimi i kundërshtarit për të shënuar.
  • Portier: Një portier është përgjegjës për të qenë linja e fundit e mbrojtjes. Portieri është i vetmi pozicion në fushë që mund të prekë topin me dashje pa përdorur një shkop hokej.

RREGULLAT DIFERENCIUESE

BODY-BALL KONTAKT

Në hokej mbi akull, lojtarët mund të prekin topin me të gjitha pjesët e trupit të tyre. Nëse topthi bie në ajër, lojtarët madje lejohen ta kapin atë nga ajri dhevendoseni shpejt përsëri në akull.

Në hokej në fushë, kontakti trupor me topin është rreptësisht i ndaluar. Në fakt, lojtarët mbrojtës nuk lejohen as të përdorin trupat e tyre për të bllokuar një goditje me qëllim, dhe as lojtarët sulmues nuk supozohet të gjuajnë një top në ajër nëse një lojtar është në vijën e gjuajtjes. Çdo kontakt trupor me topin e lojës që i shkakton një skuadre një avantazh menjëherë rezulton në një ndërprerje të lojës.

FIZIKALITETI

Hokeji mbi akull është i njohur për të qenë një sport kontakti. “Bodychecking”, akti i përplasjes së qëllimshme ndaj një lojtari kundërshtar, është një pjesë integrale e lojës së mbrojtjes. Në fakt, kontakti inkurajohet aq shumë në sport sa gjyqtarët i lejojnë lojtarët të marrin pjesë në përleshje me grushte me ekipin kundërshtar dhe nuk do të ndërhyjnë derisa një lojtar të përfundojë në tokë. Pavarësisht nga ky justifikim i dhunës, hokej mbi akull penalizon lojtarët për akte tepër agresive (duke përfshirë zënkat).

Shiko gjithashtu: CHARADES Rregullat e lojës - Si të luani CHARADES

Në hokej në fushë, kontakti është i rregulluar rreptësisht.

REZULTIMI

Hokej mbi akull ndan të njëjtat rregulla për shënimin si futbolli. Lojtarët mund të shënojnë nga kudo në akull, ndonëse penalltitë për pozicion jashtë loje zbatohen, që do të thotë se një lojtar sulmues nuk mund të kalojë patinazhin përtej vijës blu të caktuar derisa topthi ta kalojë atë.

Hokej në fushë përdor në mënyrë unike një "zonë goditëse". Kjo zonë, e përfaqësuar në fushë si një vijë në formë D rreth portierit, ështëe vetmja zonë në fushë nga e cila një lojtar mund të shënojë.

Një ndryshim tjetër midis dy sporteve është se hokej në fushë nuk ka rregulla jashtë loje. Kjo do të thotë që lojtarët mund ta kalojnë topin nga njëri skaj i fushës në tjetrin pa hezitim, duke lejuar disa lojëra kryesore të shkëputura.

KOHËZGJATJA

HOKEI I ICE

Lojërat e hokejit mbi akull kanë tre periudha që zgjasin nga njëzet minuta secila. Meqenëse ka një numër të pabarabartë periodash, nuk ka pjesë në hokej, por ka dy ndërprerje 10-18 minuta pas periodave të parë dhe të dytë. 17>

Hokej në fushë gjithashtu përbëhet nga gjashtëdhjetë minuta veprimi, megjithëse loja është e ndarë në katër tremujorë pesëmbëdhjetë minuta. Çdo tremujor përmban një ndërprerje të shkurtër 2–5 minuta dhe një pjesë të parë pesëmbëdhjetë minutëshe pas tremujorit të dytë.

FUNDI I LOJËS

HOKEY ALI

Në shumicën e rasteve, një lojë hokej mbi akull do të përfundojë pas periudhës së tretë, me ekipin fitues që shënon më shumë gola. Megjithatë, lojërat nuk mund të përfundojnë me barazim, që do të thotë se futet një periudhë shtesë në rast të një loje të barabartë. Kjo periudhë shtesë e vdekjes së papritur zgjat vetëm pesë minuta, që do të thotë se shumë ndeshje përfundojnë duke u vendosur nga gjuajtja e penalltive që pasoi.

Një gjuajtje penallti sheh lojtarë të shumtë nga secila skuadër që përpiqen të shënojnë një gol ndaj portierit kundërshtar. Nëse rezultati është ende i barabartë pas tre përpjekjeve nga seciliskuadra, shkëmbimi i zjarrit vazhdon derisa njëra skuadër të shënojë përfundimisht një pikë më shumë se skuadra tjetër.

HOKEY TË FUSHËS

Fituesi i një loje hokej në fushë është skuadra që ka shënuar më shumë pikë. Megjithatë, në rastin e një barazimi në fund të tremujorit të katërt, liga të shumta përdorin taktika të ndryshme për të zgjidhur një barazim. Disa liga thjesht do të pranojnë një barazim, pa asnjë skuadër fituese. Ligat e tjera përdorin një ose dy periudha shtesë, që zakonisht zgjasin nga tetë deri në pesëmbëdhjetë minuta, për të vendosur një fitues.

Përndryshe, lojërat e hokejve në fushë kanë një format penallti si hokej mbi akull, por në përgjithësi si skenari më i mirë nga pesë në vend të skenarit më të mirë nga tre.

Mario Reeves është një entuziast i lojërave në bord dhe një shkrimtar i pasionuar, i cili ka luajtur lojëra me letra dhe tavolina për aq kohë sa mund të kujtohet. Dashuria e tij për lojërat dhe shkrimin e bëri atë të krijonte blogun e tij, ku ndan njohuritë dhe përvojën e tij për të luajtur disa nga lojërat më të njohura në mbarë botën.Blogu i Mario ofron rregulla gjithëpërfshirëse dhe udhëzime lehtësisht të kuptueshme për lojëra si poker, bridge, shah dhe shumë të tjera. Ai është i apasionuar për t'i ndihmuar lexuesit e tij të mësojnë dhe shijojnë këto lojëra, duke ndarë gjithashtu këshilla dhe strategji për t'i ndihmuar ata të përmirësojnë lojën e tyre.Përveç blogut të tij, Mario është një inxhinier softuerësh dhe kënaqet duke luajtur lojëra tavoline me familjen dhe miqtë e tij në kohën e tij të lirë. Ai beson se lojërat nuk janë vetëm një burim argëtimi, por gjithashtu ndihmojnë në zhvillimin e aftësive njohëse, aftësive për zgjidhjen e problemeve dhe ndërveprimeve sociale.Nëpërmjet blogut të tij, Mario synon të promovojë kulturën e lojërave të tavolinës dhe lojërave me letra dhe të inkurajojë njerëzit që të mblidhen dhe t'i luajnë ato si një mënyrë për t'u çlodhur, për t'u argëtuar dhe për të qëndruar në formë mendore.