Jégkorong vs. mezőhoki - Játékszabályok

Mario Reeves

INTRO

Egy kívülálló szemszögéből nézve a jégkorong és a mezőnyhoki úgy tűnhet, mintha ugyanazt a játékot játszanák más-más felületen. Bár a játék célja azonos (több gólt lőni, mint az ellenfél csapata), a két botra épülő sportágnak eltérő és ellentétes szabályai vannak, amelyek jelentősen megváltoztatják a játék tempóját.

JÁTÉKFELÜLET

A jégkorong és a mezőnyhoki közötti legnyilvánvalóbb különbség, amelyre a nevek is utalnak, a játékfelület.

ICE HOCKEY

A jégkorongot egy zárt jégfelületen, az úgynevezett "jégpályán" játsszák. Ezt a jégpályát a hagyományos határvonal helyett korlátok és törésálló üvegablakok veszik körül, ami egyedülálló módon lehetővé teszi a játékosok számára, hogy a játék során a falakat használják. A határvonal hiánya ellenére a jégen továbbra is feltűnő piros-kék festésű jelölések jelzik a különböző szabályokat.

FIELD HOCKEY

Versenyszinten a mezőnyhoki mérkőzéseket műfüves pályákon kell játszani. Bár egyes amatőr mérkőzéseket füves pályákon is lehet játszani, a műfüves pályákat azért részesítik előnyben, mert sokkal gyorsabb labdamozgást tesz lehetővé.

FELSZERELÉS

Minden hokisportágban a következő három elem található:

• Egy labda/korong
  • Stick (a labda ütéséhez)
  • Hálók/kapuk (a labdát be kell ütni)

Mind a jégkorong, mind a mezőnyhoki rendelkezik ezzel a három felszereléssel, de a sportágak között eléggé eltérőek.

ICE HOCKEY

A jégkorongban egy "korong" néven ismert labdát használnak. A hagyományos labdától eltérően a korong egy lapos gumikorong, amely gördülés helyett csúszik. Ez a tervezési szempont elsősorban annak köszönhető, hogy a jeges játékfelület nagyrészt súrlódásmentes, ami azt jelenti, hogy a labdának nem kell gurulnia a mozgáshoz.

A hokiütők általában fából vagy szénszálból készülnek, és alapvetően szimmetrikusak, lehetővé téve a játékosok számára, hogy az ütő mindkét oldalát használják.

Mivel a jégkorongot jégen játsszák, és gyakran ütköznek más játékosokkal, a sportolóknak a következő felszereléseket kell viselniük:

• Szájvédő

A jégkorong kapusok extra párnázatot viselnek, hogy megvédjék magukat a gyorsan repülő korongoktól (akár 105 MPH!). Ez a kiegészítő felszerelés vastagabb lábvédőket, nagyobb karvédőket, egy kesztyűt, amely hálóként működik a korong felfogására, egy teljes arcmaszkot és egy extra nagy hokiütőt tartalmaz.

A mezőhoki korong helyett egy tipikus kerek műanyag labdát használ.

A mezőhoki ütő egyedülállóan hasonlít egy fordított sétabotra; a labda ütésére használt ütő vége ívelt és lekerekített. A sokoldalú jégkorongütővel ellentétben azonban a mezőhokisok nem használhatják a labda ütésére vagy passzolására az ütő lekerekített felületét. Ehelyett a labda érintésére a bot lapos oldalát kell használniuk.

A jégkorongtól eltérően a mezőnyhoki nem igényel kiterjedt védőfelszerelés használatát, azonban a következő felszerelések használata erősen ajánlott:

• Gyeplabdacipő vagy gyeplabdacipő
  • Védőmaszk vagy védőszemüveg
  • Szájvédő
  • Magas zokni és lábszárvédő

A jégkoronghoz hasonlóan azonban a kapusoknak is kiegészítő felszerelést kell viselniük. Érdekes módon mindkét sportágban rendkívül hasonló kapusfelszerelésre van szükség: teljes arcmaszk, masszív lábvédő és hatalmas kesztyű/kézvédő.

JÁTÉKBAN

Minden jégkorong sportágban a játék célja egyszerű - több pontot kell szerezni, mint az ellenfél csapata azáltal, hogy a labdát/korongot a másik csapat hálójába ütjük. A labdarúgáshoz vagy a lacrosse-hoz hasonlóan a játékosoknak úgy kell gólhelyzetbe kerülniük, hogy a labdát a védők mellett a pályán haladva gyorsasággal és passzokkal juttatják el. E szembetűnő hasonlóságok ellenére mindkét sportágnak szigorú szabálykülönbségek vannak, amelyek nagyban meghatározzák a tempót.a játék.

JÁTÉKOS POZÍCIÓK

ICE HOCKEY

A jégkorongban mindig három játékos van a jégen. Ezek közül három játékos a csatár, kettő a védő, egy pedig a kapus.

Lásd még: MAU MAU játékszabályok - Hogyan kell játszani MAU MAU MAU MAU
  • Előre: Ez az a pozíció, amely elsősorban a pontszerzésért felelős a támadásban.
  • Védelem: Ez a két játékos felelős azért, hogy a korongot távol tartsák a kapustól, és ne engedjék az ellenfél csapatát nyílt lövéshez jutni.
  • Kapus: Mint minden sportágban, a kapus felelőssége, hogy a korongot távol tartsa a kaputól. A kapusok a testük vagy az ütőjük bármelyik részével blokkolhatják a lövéseket.

A sokkal nagyobb játéktér miatt a mezőnyhoki 11 játékost enged meg csapatonként a pályán. Az egyes pozíciókban lévő játékosok száma az edző játéktervétől függően változhat.

Lásd még: RAGE játékszabályok - Hogyan kell játszani a RAGE-t?
  • Támadók: Ez a pozíció felelős a csapat támadásainak nagy részéért.
  • Középpályások: A középpályások feladata, hogy hozzájáruljanak mind a védekezés megállításához, mind a támadó gólszerzési lehetőségekhez.
  • Védők: Ahogy a neve is mutatja, a védők feladata a háló védelme és az ellenfél gólképtelenségének megakadályozása.
  • Kapus: A kapus feladata, hogy az utolsó védelmi vonal legyen. A kapus az egyetlen olyan pozíció a pályán, ahol szándékosan hozzáérhet a labdához anélkül, hogy hokiütőt használna.

DIFFERENCIÁLÓ SZABÁLYOK

TEST-LABDA KONTAKTUS

A jégkorongban a játékosok minden testrészükkel megérinthetik a korongot. Ha a korong a levegőbe kerül, a játékosok még azt is megtehetik, hogy felkapják a levegőből, és gyorsan visszahelyezik a jégre.

A mezőnyhokiban szigorúan tilos a labdával való testi érintkezés. Valójában a védekező játékosok még csak nem is használhatják a testüket arra, hogy célzottan blokkoljanak egy lövést, és a támadó játékosok sem lőhetnek labdát a levegőben, ha egy játékos a lövés vonalában van. A játéklabdával való bármilyen testi érintkezés, amely az egyik csapat számára előnyt jelent, azonnal a játék megszakítását eredményezi.

FIZIKA

A jégkorong hírhedt arról, hogy kontakt sport. A "Bodychecking", azaz az ellenfél játékosának szándékos nekiesése a védekezés szerves része. Sőt, a kontaktot annyira ösztönzik a sportágban, hogy a játékvezetők megengedik a játékosoknak, hogy ökölharcban vegyenek részt az ellenfél csapatával, és nem avatkoznak be, amíg az egyik játékos a földön nem köt ki. Az erőszaknak ez az igazolása ellenére,a jégkorong büntetést szab ki a játékosokra a túlzottan agresszív cselekedetekért (beleértve a verekedéseket is).

A mezőnyhokiban az érintkezés szigorúan szabályozott.

ÉRTÉKELÉS

A jégkorong ugyanazokkal a szabályokkal rendelkezik a gólszerzésre vonatkozóan, mint a labdarúgás. A játékosok a jégen bárhonnan gólt szerezhetnek, bár az offsides büntetések érvényesek, ami azt jelenti, hogy a támadó játékos nem korcsolyázhat át egy bizonyos kék vonalon, amíg a korong át nem lépte azt.

Ez a terület, amelyet a pályán egy D alakú vonal jelképez a kapus körül, az egyetlen terület a pályán, ahonnan a játékos gólt szerezhet.

Egy másik különbség a két sportág között, hogy a mezőnyhokiban nincsenek offsides szabályok. Ez azt jelenti, hogy a játékosok habozás nélkül átjuttathatják a labdát a pálya egyik végéből a másikba, ami lehetővé tesz néhány sorsdöntő elszakadást.

DURATION

ICE HOCKEY

A jégkorongmeccsek három, egyenként húsz percig tartó periódusból állnak. Mivel a periódusok száma páratlan, a jégkorongban nincs félidő, de az első és a második periódus után két 10-18 perces szünet van.

A mezőnyhoki szintén hatvan perces játékidőből áll, bár a játék négy tizenöt perces negyedórára van osztva. Minden negyedórában van egy rövid, 2-5 perces szünet és egy tizenöt perces félidő a második negyedóra után.

A JÁTÉK VÉGE

ICE HOCKEY

A legtöbb esetben a jégkorongmeccs a harmadik harmad után ér véget, amikor a legtöbb gólt szerző csapat győz. A mérkőzések azonban nem végződhetnek döntetlennel, így döntetlen esetén bevezetik a hosszabbítást. Ez a hirtelen halálos hosszabbítás mindössze öt percig tart, ami azt jelenti, hogy sok mérkőzés végül az ezt követő büntetőpárbajban dől el.

A büntetőpárbajban mindkét csapat több játékosa próbál gólt lőni az ellenfél kapusán. Ha mindkét csapat három próbálkozása után még mindig döntetlen az állás, a büntetőpárbaj addig folytatódik, amíg az egyik csapat végül eggyel több pontot szerez, mint a másik.

A mezőnyhoki mérkőzés győztese az a csapat, amelyik a legtöbb pontot szerezte. A negyedik negyed végén elért döntetlen esetén azonban több liga különböző taktikát alkalmaz a döntetlen eldöntésére. Egyes ligák egyszerűen elfogadják a döntetlent, és egyik csapat sem nyer. Más ligák egy vagy két, általában nyolc és tizenöt perc közötti hosszabbítást alkalmaznak a győztes eldöntésére.

Egyébként a mezőnyhoki mérkőzéseken a jégkoronghoz hasonlóan büntetőpárbajok zajlanak, de általában a legjobb három helyett a legjobb ötből legjobb három forgatókönyv szerint.

Mario Reeves társasjáték-rajongó és szenvedélyes író, aki amióta az eszét tudja, kártya- és társasjátékokkal foglalkozik. A játékok és az írás iránti szeretete késztette arra, hogy létrehozza blogját, ahol megosztja tudását és tapasztalatait a világ legnépszerűbb játékaival kapcsolatban.Mario blogja átfogó szabályokat és könnyen érthető utasításokat tartalmaz olyan játékokhoz, mint a póker, bridzs, sakk és még sok más. Szenvedélyesen segít olvasóinak megtanulni és élvezni ezeket a játékokat, miközben tippeket és stratégiákat is megoszt a játékuk fejlesztésében.A blogja mellett Mario szoftvermérnök, és szabadidejében szívesen játszik társasjátékokat családjával és barátaival. Úgy véli, hogy a játékok nemcsak a szórakozás forrásai, hanem a kognitív készségek, a problémamegoldó képességek és a szociális interakciók fejlesztésében is segítenek.Mario a blogján keresztül a társasjátékok és a kártyajátékok kultúrájának népszerűsítését tűzte ki célul, és arra ösztönzi az embereket, hogy jöjjenek össze és játsszák ezeket a kikapcsolódás, a szórakozás és a mentális fittség megőrzése érdekében.