Hokej na ledu vs. Hokej na travi - Pravila igre

Mario Reeves

INTRO

Iz perspektive autsajdera, hokej na ledu i hokej na travi mogu izgledati kao ista igra koja se igra na različitoj podlozi. Iako je cilj svake igre identičan (da postigne više golova od protivničkog tima), dva sporta zasnovana na štapovima imaju različita i suprotstavljena pravila koja značajno mijenjaju tempo igre.

POVRŠINA IGRA

Najočitije implicirano imenima, najočitija razlika između hokeja na ledu i hokeja na travi je površina za igru.

HOKEJ na ledu

Hokej na ledu se igra na zatvorenoj površini leda poznatoj kao „klizalište“. Ovo hokejaško klizalište je okruženo preprekama i staklenim prozorima otpornim na pucanje umjesto tradicionalne linije van granica, što na jedinstven način omogućava igračima da koriste zidove tokom igre. Unatoč odsustvu granice izvan granica, led i dalje ima istaknute crveno-plavo obojene oznake koje diktiraju razna pravila.

HOKEJ na TERJU

Utakmice hokeja na travi moraju se igrati na terenima sa umjetnom travom na takmičarskom nivou. Dok se neke amaterske utakmice mogu igrati i na travnatim terenima, preferira se umjetna trava jer omogućava mnogo brže kretanje lopte.

OPREMA

Svi hokejaški sportovi imaju tri sljedeće stavke:

Vidi_takođe: BILO JE UBOJSTVA Pravila igre - Kako se igra BILO JE UBISTVA
  • Lopta/pak
  • Štap (za udaranje lopte)
  • Mreže/golovi (za udaranje lopte)

I hokej na ledu i hokej na travi imaju ovotri komada opreme, ali se stvari dosta razlikuju između sportova.

Hokej na ledu ima loptu poznatu kao „pak“. Za razliku od tradicionalne lopte, pak je ravan gumeni disk koji klizi umjesto da se kotrlja. Ovo razmatranje dizajna je uglavnom rezultat toga što je ledena površina za igru ​​u velikoj mjeri lišena trenja, što znači da lopta ne mora da se kotrlja da bi se kretala.

Hokejaške palice su općenito sastavljene od drveta ili karbonskih vlakana i u osnovi su simetrične , omogućavajući igračima da koriste obje strane palice.

Pošto se hokej na ledu igra na ledu i ima česte udarce s drugim igračima, sportisti moraju dodatno nositi sljedeću opremu:

• Štitnik za usta

Hokejaški golmani nose dodatne obloge kako bi se zaštitili od pakova koji brzo lete (do 105 MPH!). Ova dodatna oprema uključuje deblje jastučiće za noge, veće štitnike za ruke, rukavicu koja služi kao mreža za hvatanje paka, masku za cijelo lice i ekstra veliki štap za hokej.

Hokej na travi koristi tipičnu okruglu plastičnu loptu umjesto paka.

Štap za hokej na travi jedinstveno podsjeća na obrnuti štap za hodanje; kraj štapa kojim se udara lopta je zakrivljen i zaobljen. Međutim, za razliku odvišestruki štap za hokej na ledu, hokejaši na travi ne mogu koristiti zaobljenu površinu štapa da udare ili dodaju loptu. Umjesto toga, moraju koristiti spljoštenu stranu štapa da bi dodirnuli loptu.

Za razliku od hokeja na ledu, hokej na travi ne zahtijeva široku upotrebu zaštitne opreme. Međutim, sljedeća oprema je jako preporučljiva:

• Kopačke za hokej na travi ili patike na travi
  • Štapići za laktove
  • Zaštitna maska ​​za lice ili zaštitne naočale
  • Visoke čarape i štitnici za potkoljenicu

Slično kao u hokeju na ledu, međutim, golmani moraju nositi dodatnu opremu. Zanimljivo je da oba sporta zahtijevaju golmansku opremu koja je izuzetno slična: maska ​​za cijelo lice, masivni štitnici za noge i ogromne rukavice/jastučići za ruke.

GAMEPLAY

U cijelom hokeju U sportu, cilj igre je jednostavan – postići više poena od protivničkog tima zakucavanjem lopte/paka u mrežu drugog tima. Poput fudbala ili lakrosa, igrači se moraju dovesti u poziciju za pogotke pomerajući loptu pored odbrambenih igrača koristeći brzinu i dodavanja. Uprkos ovim očiglednim sličnostima, oba sporta posjeduju stroge razlike u pravilima koje u velikoj mjeri diktiraju tempo igre.

POZICIJE IGRAČA

HOKEJ

U svakom trenutku na ledu su tri hokejaša. Tri od ovih igrača su napadači, dva odbrana, a jedan je golman.

• Napadači: Ovo jepozicija prvenstveno odgovorna za postizanje gola u napadu.
  • Odbrana: Ova dva igrača su odgovorna za to da drže pak podalje od golmana i ne dozvoljavaju protivničkoj ekipi da izvede otvoreni udarac.
  • Golman: Kao i u svakom sportu, golman je odgovoran za držanje paka van mreže. Golmanima je dozvoljeno da blokiraju udarce bilo kojim dijelom tijela ili štapom.

Zbog mnogo većeg terena za igru, hokej na travi dozvoljava 11 igrača na terenu po timu. Broj igrača na svakoj poziciji može varirati u zavisnosti od trenerovog plana igre.

• Napadači: Ova pozicija je odgovorna za stvaranje većine napada ekipe.
  • Vezni igrači: Vezni igrači su odgovorni za doprinos zaustavljanjima u odbrani i prilikama za postizanje gola u napadu.
  • Odbrambeni igrači: Kao što ime implicira, defanzivci su odgovorni za odbranu mreže i sprečavajući protivnika da postigne gol.
  • Golman: Glaman je odgovoran da bude posljednja linija odbrane. Golman je jedina pozicija na terenu koja može namjerno dodirnuti loptu bez korištenja hokejaške palice.

PRAVILA DIFERENCIJACIJE

BODY-BALL KONTAKT

U hokeju na ledu igrači mogu dodirnuti pak svim dijelovima tijela. Ako pak padne u zrak, igračima je čak dozvoljeno da ga zgrabe iz zraka ibrzo je vratite na led.

U hokeju na travi, tjelesni kontakt s loptom je strogo zabranjen. Zapravo, odbrambenim igračima nije dozvoljeno čak ni da koriste svoja tijela da namjerno blokiraju udarac, niti bi ofanzivni igrači trebali ispucati loptu kroz zrak ako je igrač u liniji šuta. Svaki tjelesni kontakt sa loptom za igru ​​koji jednom timu donese prednost odmah rezultira prekidom igre.

FIZIČKA

Hokej na ledu je poznat po tome što je kontaktni sport. “Provjera tijela”, čin namjernog udaranja u protivničkog igrača, sastavni je dio igranja odbrane. U stvari, kontakt se toliko podstiče u sportu da sudije dozvoljavaju igračima da učestvuju u tuči pesnicama sa protivničkim timom i neće intervenisati dok jedan igrač ne završi na zemlji. Uprkos ovom opravdavanju nasilja, hokej na ledu kažnjava igrače za pretjerano agresivne radnje (uključujući tuče).

U hokeju na travi kontakt je strogo reguliran.

BODOVANJE

Hokej na ledu ima ista pravila za bodovanje kao i fudbal. Igrači mogu postići gol s bilo kojeg mjesta na ledu, iako se izvode kazne za ofsajd, što znači da igrač u napadu ne može klizati pored određene plave linije dok je pak ne prođe.

Hokej na travi jedinstveno koristi „zonu za udarce“. Ova zona, predstavljena na terenu kao linija u obliku slova D oko golmana, jejedino područje na terenu iz kojeg igrač može postići gol.

Još jedna razlika između ova dva sporta je ta što hokej na travi nema pravila o ofsajdu. To znači da igrači mogu bez oklijevanja dodavati loptu s jednog kraja terena na drugi, omogućavajući neke ključne odbojne igre.

TRAJANJE

HOKEJ NA LEDU

Utakmice hokeja na ledu imaju tri perioda koji traju po dvadeset minuta. Kako postoji neparan broj perioda, u hokeju nema poluvremena, ali postoje dva prekida od 10-18 minuta nakon prve i druge trećine.

Hokej na travi također se sastoji od šezdeset minuta akcije, iako je igra podijeljena na četiri petnaestominutne četvrtine. Svaka četvrtina sadrži kratku pauzu od 2-5 minuta i petnaestominutno poluvrijeme nakon druge četvrtine.

KRAJ UTAKMICE

HOKEJ

U većini slučajeva, utakmica hokeja na ledu završava se nakon treće trećine, a pobjednički tim postiže najviše golova. Međutim, utakmice se ne mogu završiti neriješeno, što znači da se produžetak uvodi u slučaju neriješene utakmice. Ovaj produžetak iznenadne smrti traje samo pet minuta, što znači da mnoge utakmice na kraju budu odlučene izvođenjem jedanaesteraca.

Vidi_takođe: DRUŠTVENA SABOTAŽA - Naučite igrati s Gamerules.com

U izvođenju jedanaesteraca više igrača iz svake ekipe pokušava postići gol protivničkom golmanu. Ako je rezultat i dalje izjednačen nakon tri pokušaja svakogtim, raspucavanje se nastavlja sve dok jedna ekipa na kraju ne postigne jedan poen više od druge ekipe.

Pobjednik utakmice hokeja na travi je tim koji je postigao gol najviše bodova. Međutim, u slučaju neriješenog rezultata na kraju četvrte četvrtine, više liga koristi različite taktike za rješavanje neriješenog rezultata. Neke lige će jednostavno prihvatiti remi, pri čemu nijedan tim neće pobijediti. Druge lige koriste jedan ili dva produžetka, koji obično traju između osam i petnaest minuta, kako bi odredili pobjednika.

Inače, igre hokeja na travi imaju format izvođenja jedanaesteraca kao što je hokej na ledu, ali općenito kao scenarij najbolje od pet umjesto najbolje od tri.

Mario Reeves je entuzijasta društvenih igara i strastveni pisac koji igra karte i društvene igre otkad pamti. Ljubav prema igricama i pisanju dovela ga je do stvaranja bloga na kojem dijeli svoje znanje i iskustvo igranja nekih od najpopularnijih igara širom svijeta.Mariov blog pruža opsežna pravila i lako razumljiva uputstva za igre kao što su poker, bridž, šah i mnoge druge. On strastveno pomaže svojim čitaocima da uče i uživaju u ovim igrama, dok također dijeli savjete i strategije koje će im pomoći da poboljšaju svoju igru.Osim svog bloga, Mario je softverski inženjer i uživa u igranju društvenih igara sa svojom porodicom i prijateljima u slobodno vrijeme. On vjeruje da igre nisu samo izvor zabave već i pomažu u razvoju kognitivnih vještina, sposobnosti rješavanja problema i društvenih interakcija.Putem svog bloga, Mario ima za cilj promovirati kulturu društvenih igara i kartaških igara, te ohrabriti ljude da se okupe i igraju ih kao način da se opuste, zabave i ostanu psihički spremni.