Ľadový hokej a pozemný hokej - Pravidlá hry

Mario Reeves

INTRO

Z vonkajšieho pohľadu sa môže zdať, že ľadový hokej a pozemný hokej sú rovnaké hry hrané na inom povrchu. Hoci cieľ každej hry je rovnaký (streliť viac gólov ako súperov tím), tieto dva športy založené na hokejkách majú odlišné a kontrastné pravidlá, ktoré výrazne menia tempo hry.

HRACÍ POVRCH

Najvýraznejší rozdiel medzi ľadovým hokejom a pozemným hokejom, ktorý vyplýva už z názvov, je hrací povrch.

ICE HOCKEY

Ľadový hokej sa hrá na uzavretej ľadovej ploche známej ako "ľadová plocha". Táto ľadová plocha je namiesto tradičnej čiary mimo ihriska obklopená zábranami a oknami z nerozbitného skla, čo hráčom umožňuje využívať steny počas hry. Napriek absencii hranice mimo ihriska sú na ľade stále viditeľné červeno-modro namaľované značky, ktoré určujú rôzne pravidlá.

FIELD HOCKEY

Zápasy pozemného hokeja sa na súťažnej úrovni musia hrať na ihriskách s umelou trávou. Hoci niektoré amatérske zápasy sa môžu hrať na trávnatých ihriskách, umelá tráva sa uprednostňuje, pretože umožňuje oveľa rýchlejší pohyb loptičky.

VYBAVENIE

Všetky hokejové športy obsahujú tieto tri položky:

• Lopta/puk
  • Hokejka (na odpalovanie loptičky)
  • Siete/ciele (do ktorých sa dá trafiť lopta)

V ľadovom aj pozemnom hokeji sa nachádzajú tieto tri časti výstroja, ale v oboch športoch sa tieto prvky dosť líšia.

ICE HOCKEY

Na rozdiel od tradičnej loptičky je puk plochý gumový kotúč, ktorý sa namiesto kotúľania kĺže. Toto konštrukčné riešenie je spôsobené najmä tým, že ľadová hracia plocha je do veľkej miery zbavená trenia, čo znamená, že loptička sa nemusí kotúľať, aby sa pohybovala.

Hokejky sú spravidla vyrobené z dreva alebo uhlíkových vlákien a sú v podstate symetrické, takže hráči môžu využívať obe strany hokejky.

Keďže sa ľadový hokej hrá na ľade a dochádza pri ňom k častým stretom s inými hráčmi, športovci musia navyše nosiť nasledujúce vybavenie:

• Ústny chránič

Hokejoví brankári nosia dodatočné polstrovanie, aby sa chránili pred rýchlo letiacimi pukmi (až 105 MPH!). Toto dodatočné vybavenie zahŕňa hrubšie chrániče nôh, väčšie chrániče rúk, rukavice, ktoré fungujú ako sieť na zachytenie puku, celotvárovú masku a extra veľkú hokejku.

V pozemnom hokeji sa namiesto puku používa typická guľatá plastová loptička.

Hokejka na pozemný hokej jedinečným spôsobom pripomína obrátenú vychádzkovú palicu; koniec hokejky, ktorý sa používa na úder do loptičky, je zahnutý a zaoblený. Na rozdiel od hokejky na ľadový hokej však hráči pozemného hokeja nemôžu na úder alebo prihrávku použiť zaoblený povrch hokejky. Namiesto toho musia na kontakt s loptičkou použiť sploštenú stranu hokejky.

Na rozdiel od ľadového hokeja si pozemný hokej nevyžaduje rozsiahle používanie ochranného výstroja. Dôrazne sa však odporúča nasledujúce vybavenie:

• Kopačky na pozemný hokej alebo obuv na trávnik
  • Ochranná maska alebo ochranné okuliare
  • Vysoké ponožky a holene

Podobne ako v ľadovom hokeji, aj v hokeji musia brankári nosiť ďalšiu výstroj. Zaujímavé je, že oba športy si vyžadujú brankársku výstroj, ktorá je veľmi podobná: plná maska na tvár, masívne chrániče nôh a obrovské rukavice/chrániče rúk.

GAMEPLAY

Vo všetkých hokejových športoch je cieľ hry jednoduchý - získať viac bodov ako súperov tím tým, že loptičku/puk dopravíte do siete súperovho tímu. Podobne ako vo futbale alebo lakrose sa hráči musia dostať do gólovej pozície tým, že sa pomocou rýchlosti a prihrávok presunú s loptičkou na ihrisko okolo obrancov. Napriek týmto do očí bijúcim podobnostiam majú oba športy prísne rozdiely v pravidlách, ktoré výrazne diktujú tempohry.

POZÍCIE HRÁČOV

ICE HOCKEY

V každom okamihu sú na ľade traja hokejisti. Traja z nich sú útočníci, dvaja obrancovia a jeden je brankár.

• Útočníci: Táto pozícia je primárne zodpovedná za skórovanie v útoku.
  • Obrana: Títo dvaja hráči sú zodpovední za to, aby sa puk nedostal k brankárovi a aby súperovi nedovolili vystreliť.
  • Brankár: Tak ako v každom športe, aj v tomto je brankár zodpovedný za to, aby puk neprešiel do bránky. Brankári môžu blokovať strely akoukoľvek časťou tela alebo hokejkou.

Vzhľadom na oveľa väčšie ihrisko je v pozemnom hokeji povolených 11 hráčov na ihrisku za tím. Počet hráčov na jednotlivých pozíciách sa môže líšiť v závislosti od herného plánu trénera.

• Útočníci: Táto pozícia je zodpovedná za tvorbu väčšiny útokov tímu.
  • Stredopoliari: Stredopoliari sa podieľajú na obranných zákrokoch aj útočných príležitostiach.
  • Obrancovia: Ako už z názvu vyplýva, obrancovia sú zodpovední za bránenie siete a zabránenie súperovi v skórovaní.
  • Brankár: Brankár je zodpovedný za to, že je poslednou obrannou líniou. Brankár je jediná pozícia na ihrisku, ktorá sa môže úmyselne dotknúť loptičky bez použitia hokejky.

ROZLIŠOVACIE PRAVIDLÁ

KONTAKT TELA S LOPTOU

V ľadovom hokeji sa hráči môžu dotýkať puku všetkými časťami tela. Ak sa puk dostane do vzduchu, hráči ho dokonca môžu chytiť zo vzduchu a rýchlo ho položiť späť na ľad.

V pozemnom hokeji je telesný kontakt s loptičkou prísne zakázaný. V skutočnosti obrancovia nesmú ani použiť svoje telo na úmyselné blokovanie strely, ani útočiaci hráči nesmú vystreliť loptičku vzduchom, ak je hráč v línii strely. Akýkoľvek telesný kontakt s loptičkou, ktorý spôsobí jednému z tímov výhodu, má okamžite za následok prerušenie hry.

Pozri tiež: Pravidlá hry DOUBLES TENNIS - Ako hrať DOUBLES TENNIS

FYZIKÁLNOSŤ

Ľadový hokej je notoricky známy ako kontaktný šport. "Bodychecking", teda úmyselné vrazenie do protihráča, je neoddeliteľnou súčasťou obrannej hry. V skutočnosti je kontakt v tomto športe tak silne podporovaný, že rozhodcovia umožňujú hráčom zúčastňovať sa pästných súbojov s protihráčmi a nezasahujú, kým jeden z hráčov neskončí na zemi. Napriek tomuto ospravedlneniu násilia,ľadový hokej trestá hráčov za nadmerne agresívne správanie (vrátane bitiek).

V pozemnom hokeji je kontakt prísne regulovaný.

SCORING

Hráči môžu skórovať z ktoréhokoľvek miesta na ľade, hoci sa trestá ofsajd, čo znamená, že útočiaci hráč nemôže korčuľovať za určitú modrú čiaru, kým puk neprejde cez ňu.

Pozemný hokej má jedinečnú "útočnú zónu", ktorá je na ihrisku znázornená ako čiara v tvare písmena D okolo brankára a je jedinou zónou na ihrisku, z ktorej môže hráč skórovať.

Ďalším rozdielom medzi týmito dvoma športmi je, že v pozemnom hokeji neplatia žiadne pravidlá o ofsajde. To znamená, že hráči si môžu bez zaváhania prihrávať loptičku z jedného konca ihriska na druhý, čo umožňuje niektoré rozhodujúce brejky.

TRVANIE

ICE HOCKEY

Zápasy v ľadovom hokeji majú tri tretiny, z ktorých každá trvá dvadsať minút. Keďže počet tretín je nerovnomerný, v hokeji nie je prestávka, ale po prvej a druhej tretine sú dve 10-18 minútové prestávky.

Pozemný hokej tiež pozostáva zo šesťdesiatich minút, hoci hra je rozdelená na štyri pätnásťminútové štvrtiny. Každá štvrtina obsahuje krátku 2-5-minútovú prestávku a po druhej štvrtine nasleduje pätnásťminútový polčas.

Pozri tiež: Pravidlá hry CASE RACE - Ako hrať CASE RACE

KONIEC HRY

ICE HOCKEY

Vo väčšine prípadov sa hokejový zápas končí po tretej tretine, keď víťazný tím strelí viac gólov. Zápasy sa však nemôžu skončiť nerozhodne, čo znamená, že v prípade nerozhodného výsledku sa zavádza predĺženie. Toto predĺženie s náhlou smrťou trvá len päť minút, čo znamená, že mnohé zápasy sa rozhodujú v následnom trestnom strieľaní.

V penaltovom rozstrele sa niekoľko hráčov z každého tímu pokúša streliť gól súperovmu brankárovi. Ak je skóre po troch pokusoch každého tímu stále nerozhodné, rozstrely pokračujú, až kým jeden tím nezíska o jeden bod viac ako druhý tím.

Víťazom zápasu v pozemnom hokeji je tím, ktorý získal viac bodov. V prípade nerozhodného výsledku na konci štvrtej štvrtiny však viaceré ligy používajú rôzne taktiky na vyriešenie nerozhodného výsledku. Niektoré ligy jednoducho akceptujú remízu, pričom ani jeden tím nevyhrá. Iné ligy využívajú na vyriešenie víťaza jedno alebo dve predĺženia, ktoré zvyčajne trvajú osem až pätnásť minút.

Inak sa v pozemnom hokeji hrajú trestné strieľania vo formáte ako v ľadovom hokeji, ale spravidla sa hrá na päť víťazných zápasov namiesto na tri.

Mario Reeves je nadšenec doskových hier a vášnivý spisovateľ, ktorý hrá kartové a stolové hry tak dlho, ako si pamätá. Jeho láska k hrám a písaniu ho priviedla k vytvoreniu svojho blogu, kde sa delí o svoje znalosti a skúsenosti s hraním niektorých z najpopulárnejších hier po celom svete.Mariov blog poskytuje komplexné pravidlá a ľahko pochopiteľné pokyny pre hry ako poker, bridž, šach a mnohé ďalšie. Je vášnivý pomáhať svojim čitateľom učiť sa a užívať si tieto hry a zároveň zdieľať tipy a stratégie, ktoré im pomôžu zlepšiť ich hru.Mario je okrem svojho blogu aj softvérový inžinier a vo voľnom čase rád hrá stolové hry s rodinou a priateľmi. Verí, že hry nie sú len zdrojom zábavy, ale pomáhajú aj pri rozvíjaní kognitívnych zručností, schopností riešiť problémy a sociálnych interakcií.Cieľom Mario je prostredníctvom svojho blogu propagovať kultúru stolových a kartových hier a povzbudzovať ľudí, aby sa spojili a hrali ich, aby si oddýchli, zabavili sa a zostali duševne fit.