Lední hokej a pozemní hokej - pravidla hry

Mario Reeves

INTRO

Z pohledu nezasvěceného se může zdát, že lední hokej a pozemní hokej jsou stejné hry hrané na jiném povrchu. Ačkoli cíl obou her je totožný (vstřelit více gólů než soupeřův tým), oba sporty založené na hokejkách mají odlišná a kontrastní pravidla, která výrazně mění tempo hry.

HRACÍ PLOCHA

Nejviditelnějším rozdílem mezi ledním a pozemním hokejem je hrací plocha.

Viz_také: Pravidla hry UNO ALL WILD - Jak hrát UNO ALL WILD

ICE HOCKEY

Lední hokej se hraje na uzavřené ledové ploše známé jako "kluziště". Toto kluziště je místo tradiční čáry mimo hřiště obklopeno bariérami a okny z nerozbitného skla, což hráčům umožňuje využívat stěny během hry. Přestože na ledě chybí hranice mimo hřiště, stále jsou na něm výrazné červenomodře natřené značky, které určují různá pravidla.

FIELD HOCKEY

Zápasy pozemního hokeje se na soutěžní úrovni musí hrát na hřištích s umělým povrchem. I když se některé amatérské zápasy mohou hrát na travnatých hřištích, umělá tráva je upřednostňována, protože umožňuje mnohem rychlejší pohyb míče.

VYBAVENÍ

Všechny hokejové sporty obsahují tři následující položky:

• Míč/puk
  • Hůl (na odpalování míče)
  • Sítě/branky (do kterých se trefuje míč)

Jak lední, tak pozemní hokej mají tyto tři části výstroje, ale v obou sportech se od sebe značně liší.

ICE HOCKEY

Na rozdíl od klasického míče je puk plochý gumový kotouč, který se nevalí, ale klouže. Tato konstrukce je dána především tím, že ledová hrací plocha je do značné míry zbavena tření, což znamená, že se míč nemusí kutálet, aby se pohyboval.

Hokejky se obvykle skládají ze dřeva nebo uhlíkových vláken a jsou v zásadě symetrické, takže hráči mohou využívat obě strany hole.

Vzhledem k tomu, že se lední hokej hraje na ledě a dochází při něm k častým střetům s jinými hráči, musí sportovci navíc nosit následující vybavení:

• Ústní chránič

Hokejoví brankáři nosí dodatečné polstrování, aby se chránili před rychle letícími puky (až 105 km/h!). Toto dodatečné vybavení zahrnuje silnější chrániče nohou, větší chrániče rukou, rukavici, která funguje jako síť na zachycení puku, celoobličejovou masku a extra velkou hokejku.

Viz_také: Pravidla stolní hry Clue - Jak hrát stolní hru Clue

V pozemním hokeji se místo puku používá typický kulatý plastový míček.

Hokejka na pozemní hokej se jedinečným způsobem podobá obrácené holi; konec hokejky, který se používá k úderu do míčku, je zahnutý a zaoblený. Na rozdíl od hokejky na lední hokej s více plochami však hráči pozemního hokeje nemohou k úderu nebo přihrávce použít zaoblenou plochu hokejky. Místo toho musí ke kontaktu s míčkem použít zploštělou stranu hokejky.

Na rozdíl od ledního hokeje nevyžaduje pozemní hokej rozsáhlé používání ochranných pomůcek. Důrazně však doporučujeme následující vybavení:

• Kopačky na pozemní hokej nebo obuv na trávník
  • Ochranná obličejová maska nebo ochranné brýle
  • Vysoké ponožky a holeně

Podobně jako v ledním hokeji však musí brankáři nosit další výstroj. Zajímavé je, že oba sporty vyžadují brankářskou výstroj, která je velmi podobná: plnou obličejovou masku, masivní chrániče nohou a obrovské rukavice/chrániče rukou.

GAMEPLAY

Ve všech hokejových sportech je cíl hry jednoduchý - získat více bodů než soupeřův tým tím, že se míček/puk dostane do sítě druhého týmu. Stejně jako ve fotbale nebo lakrosu se hráči musí dostat do gólové pozice tím, že pomocí rychlosti a přihrávek posunou míček na hřiště kolem obránců. Navzdory těmto do očí bijícím podobnostem mají oba sporty přísné rozdíly v pravidlech, které výrazně určují tempo hry.hry.

POZICE HRÁČŮ

ICE HOCKEY

V každém okamžiku jsou na ledě tři hokejisté. Tři z nich jsou útočníci, dva obránci a jeden brankář.

• Útočníci: Na této pozici se především skóruje v útoku.
  • Obrana: Tito dva hráči jsou zodpovědní za to, že puk zůstane daleko od brankáře a soupeř nebude mít možnost vystřelit.
  • Brankář: Stejně jako v jiných sportech je brankář zodpovědný za to, aby puk nepronikl do branky. Brankáři mohou blokovat střely jakoukoli částí těla nebo hokejkou.

Vzhledem k mnohem většímu hřišti může být v pozemním hokeji v každém týmu 11 hráčů. Počet hráčů na jednotlivých pozicích se může lišit v závislosti na herním plánu trenéra.

• Útočníci: Tato pozice je zodpovědná za většinu útoků týmu.
  • Záložníci: Střední záložníci jsou zodpovědní za obranné zákroky i útočné příležitosti.
  • Obránci: Jak už název napovídá, obránci mají za úkol bránit branku a zabránit soupeři ve skórování.
  • Brankář: Brankář je zodpovědný za to, že je poslední obrannou linií. Brankář je jedinou pozicí na hřišti, která se může úmyslně dotknout míče bez použití hokejky.

ROZLIŠOVACÍ PRAVIDLA

KONTAKT TĚLA S MÍČEM

V ledním hokeji se hráči mohou dotýkat puku všemi částmi těla. Pokud se puk dostane do vzduchu, hráči ho dokonce mohou ze vzduchu chytit a rychle ho položit zpět na led.

V pozemním hokeji je tělesný kontakt s míčkem přísně zakázán. Ve skutečnosti obránci ani nesmějí použít své tělo k úmyslnému zablokování střely, stejně tak útočníci nesmějí vystřelit míček vzduchem, pokud je hráč v linii střely. Jakýkoli tělesný kontakt s míčkem, který způsobí jednomu z týmů výhodu, má okamžitě za následek přerušení hry.

FYZICKÁ ZDATNOST

Lední hokej je známý jako kontaktní sport. "Bodychecking", tedy úmyslné narážení do protihráče, je nedílnou součástí obranné hry. Ve skutečnosti je kontakt v tomto sportu tak silně podporován, že rozhodčí dovolují hráčům účastnit se pěstních soubojů s protihráči a nezasahují, dokud jeden z hráčů neskončí na zemi. Navzdory tomuto ospravedlnění násilí,lední hokej trestá hráče za příliš agresivní chování (včetně rvaček).

V pozemním hokeji je kontakt přísně regulován.

SCORING

Lední hokej má stejná pravidla pro skórování jako fotbal. Hráči mohou skórovat z libovolného místa na ledě, ačkoli se trestá ofsajd, což znamená, že útočící hráč nemůže bruslit za určitou modrou čáru, dokud ji puk nepřekročí.

V pozemním hokeji se jedinečně používá "útočná zóna", která je na hřišti znázorněna jako čára ve tvaru písmene D kolem brankáře a je jedinou oblastí na hřišti, ze které může hráč skórovat.

Dalším rozdílem mezi těmito dvěma sporty je, že pozemní hokej nemá žádná pravidla o ofsajdu. To znamená, že hráči si mohou bez zaváhání přihrávat z jednoho konce hřiště na druhý, což umožňuje některé klíčové brejky.

TRVÁNÍ

ICE HOCKEY

Zápasy v ledním hokeji mají tři třetiny, z nichž každá trvá dvacet minut. Vzhledem k tomu, že počet třetin je nestejný, neexistuje v hokeji přestávka, ale po první a druhé třetině jsou dvě 10-18minutové přestávky.

Pozemní hokej se rovněž skládá z šedesáti minut, ačkoli hra je rozdělena do čtyř patnáctiminutových čtvrtin. Každá čtvrtina obsahuje krátkou 2-5minutovou přestávku a po druhé čtvrtině následuje patnáctiminutový poločas.

KONEC HRY

ICE HOCKEY

Ve většině případů končí hokejový zápas po třetí třetině, kdy vítězný tým vstřelí více gólů. Zápasy však nemohou skončit nerozhodně, což znamená, že v případě nerozhodného zápasu se zavádí prodloužení. Toto prodloužení s náhlou smrtí trvá pouze pět minut, což znamená, že mnoho zápasů se nakonec rozhodne v následném trestném střílení.

V penaltovém rozstřelu se několik hráčů z každého týmu pokouší vstřelit gól soupeřovu brankáři. Pokud je skóre po třech pokusech každého týmu stále nerozhodné, pokračuje rozstřel, dokud jeden tým nakonec nezíská o jeden bod více než druhý tým.

Vítězem zápasu v pozemním hokeji je tým, který získal více bodů. V případě nerozhodného výsledku na konci čtvrté čtvrtiny však více lig používá různé taktiky pro vyřešení nerozhodného výsledku. Některé ligy jednoduše přijmou remízu, přičemž ani jeden z týmů nevyhraje. Jiné ligy využívají k vyřešení vítěze jedno nebo dvě prodloužení, která obvykle trvají osm až patnáct minut.

Jinak se v pozemním hokeji hrají penaltové rozstřely podobně jako v ledním hokeji, ale zpravidla se hraje na pět vítězných zápasů místo na tři.

Mario Reeves je nadšenec deskových her a vášnivý spisovatel, který hraje karetní a deskové hry tak dlouho, jak si pamatuje. Jeho láska ke hrám a psaní ho přivedla k vytvoření vlastního blogu, kde sdílí své znalosti a zkušenosti s hraním některých z nejpopulárnějších her po celém světě.Mariův blog poskytuje komplexní pravidla a snadno srozumitelné pokyny pro hry jako poker, bridž, šachy a mnoho dalších. S nadšením pomáhá svým čtenářům učit se a užívat si tyto hry a zároveň sdílí tipy a strategie, které jim pomohou zlepšit jejich hru.Kromě svého blogu je Mario softwarovým inženýrem a ve volném čase rád hraje deskové hry s rodinou a přáteli. Věří, že hry nejsou jen zdrojem zábavy, ale také pomáhají při rozvoji kognitivních dovedností, schopností řešit problémy a sociálních interakcí.Prostřednictvím svého blogu si Mario klade za cíl propagovat kulturu deskových a karetních her a povzbuzovat lidi, aby se scházeli a hráli je jako způsob relaxace, zábavy a udržení duševní kondice.