Hochei pe gheață vs. Hochei pe iarbă - Reguli de joc

Mario Reeves

INTRO

Din perspectiva unui străin, hocheiul pe gheață și hocheiul pe iarbă ar putea părea același joc jucat pe o suprafață diferită. Deși obiectivul fiecărui joc este identic (să marchezi mai multe goluri decât echipa adversă), cele două sporturi bazate pe bețe au reguli distincte și contrastante care modifică semnificativ ritmul jocului.

SUPRAFAȚA DE JOC

Cea mai evidentă diferență între hocheiul pe gheață și hocheiul pe iarbă este suprafața de joc.

HOCKEY PE GHEAȚĂ

Hocheiul pe gheață se joacă pe o suprafață închisă de gheață cunoscută sub numele de "patinoar". Acest patinoar de hochei este înconjurat de bariere și de geamuri de sticlă incasabilă în loc de o linie tradițională de out-of-bounds, permițând în mod unic jucătorilor să folosească pereții în timpul jocului. În ciuda absenței unei granițe de out-of-bounds, gheața prezintă în continuare marcaje proeminente vopsite în roșu și albastru pentru a dicta diverse reguli.

FIELD HOCKEY

Meciurile de hochei pe iarbă trebuie să se joace pe terenuri cu gazon artificial la nivel competițional. În timp ce unele meciuri de amatori pot fi jucate pe terenuri cu iarbă, gazonul artificial este preferat deoarece permite o mișcare mult mai rapidă a mingii.

ECHIPAMENTE

Toate sporturile de hochei prezintă următoarele trei elemente:

• O minge/un disc
  • Stick (pentru a lovi mingea)
  • Plase/porți (pentru a lovi mingea în ele)

Atât hocheiul pe gheață, cât și hocheiul pe iarbă au aceste trei echipamente, dar articolele sunt destul de diferite de la un sport la altul.

Hocheiul pe gheață are o minge cunoscută sub numele de "puc". Spre deosebire de o minge tradițională, pucul este un disc plat de cauciuc care alunecă în loc să se rostogolească. Acest aspect al designului este în principal rezultatul faptului că suprafața de joc înghețată este în mare parte lipsită de frecare, ceea ce înseamnă că mingea nu trebuie să se rostogolească pentru a se mișca.

Crosele de hochei sunt în general compuse din lemn sau fibră de carbon și sunt în principiu simetrice, permițând jucătorilor să folosească ambele părți ale crosei.

Deoarece hocheiul pe gheață se joacă pe gheață și are impacturi frecvente cu alți jucători, sportivii trebuie să poarte în plus următorul echipament:

• Protecție bucală

Portarii de hochei pe gheață poartă căptușeli suplimentare pentru a se proteja de pucurile care zboară rapid (până la 105 MPH!) Acest echipament suplimentar include protecții mai groase pentru picioare, protecții mai mari pentru brațe, o mănușă care funcționează ca o plasă pentru a prinde pucul, o mască facială completă și un băț de hochei extra-large.

Hocheiul pe iarbă utilizează o minge rotundă de plastic tipică în loc de puc.

Un băț de hochei pe iarbă seamănă în mod unic cu un baston de mers inversat; capătul bățului folosit pentru a lovi mingea este curbat și rotunjit. Totuși, spre deosebire de bățul de hochei pe gheață cu mai multe fețe, jucătorii de hochei pe iarbă nu pot folosi suprafața rotunjită a bățului pentru a lovi sau a pasa mingea. În schimb, trebuie să folosească partea aplatizată a bățului pentru a intra în contact cu mingea.

Spre deosebire de hocheiul pe gheață, hocheiul pe iarbă nu necesită utilizarea extensivă a echipamentului de protecție. Cu toate acestea, următorul echipament este foarte recomandat:

• Ghete de hochei pe iarbă sau pantofi de gazon
  • Cotiere
  • Mască de protecție pentru față sau ochelari de protecție
  • Șosete înalte și jambiere

Interesant este că ambele sporturi necesită un echipament de portar extrem de asemănător: o mască facială completă, apărători masivi pentru picioare și mănuși/plăcuțe uriașe pentru mâini.

GAMEPLAY

În toate sporturile de hochei, obiectivul jocului este simplu - înscrieți mai multe puncte decât echipa adversă prin lovirea mingii/pucului în plasa celeilalte echipe. La fel ca la fotbal sau lacrosse, jucătorii trebuie să ajungă în poziția de a înscrie prin deplasarea mingii în terenul de joc, trecând de apărători, folosind viteza și pasele. În ciuda acestor asemănări evidente, ambele sporturi posedă diferențe stricte de reguli care dictează în mare măsură ritmulde joc.

POZIȚIILE JUCĂTORILOR

Pe gheață se află în orice moment trei jucători de hochei pe gheață. Trei dintre acești jucători sunt atacanți, doi sunt apărători și unul este portarul.

• Atacanți: Aceasta este poziția responsabilă în primul rând de marcarea punctelor în atac.
  • Apărare: Acești doi jucători sunt responsabili pentru a ține pucul departe de portar și pentru a nu permite echipei adverse să tragă o lovitură liberă.
  • Portar: La fel ca în orice sport, portarul este responsabil pentru a ține pucul în afara porții. Portarii au voie să blocheze loviturile folosind orice parte a corpului sau a crosei.

Datorită terenului de joc mult mai mare, hocheiul pe iarbă permite 11 jucători pe teren pentru fiecare echipă. Numărul de jucători pe fiecare poziție poate varia în funcție de planul de joc al antrenorului.

• Atacatori: Această poziție este responsabilă pentru producerea celei mai mari părți a atacului unei echipe.
  • Mijlocași: Mijlocașii sunt responsabili pentru a contribui atât la stopurile defensive, cât și la oportunitățile de a înscrie în atac.
  • Apărători: După cum sugerează și numele, apărătorii sunt responsabili de apărarea porții și de împiedicarea adversarului de a marca.
  • Portar: Portarul este responsabil de a fi ultima linie de apărare. Portarul este singura poziție de pe teren care poate atinge intenționat mingea fără a folosi o crosă de hochei.

NORME DE DIFERENȚIERE

CONTACT CORP-BALLON

La hocheiul pe gheață, jucătorii pot atinge pucul cu toate părțile corpului. Dacă pucul este aruncat în aer, jucătorii pot chiar să îl ia din aer și să îl așeze rapid înapoi pe gheață.

În hocheiul pe iarbă, contactul corporal cu mingea este strict interzis. De fapt, jucătorii defensivi nu au voie nici măcar să își folosească corpul pentru a bloca intenționat o lovitură și nici jucătorii ofensivi nu au voie să arunce mingea în aer dacă un jucător se află în linia de tragere. Orice contact corporal cu mingea de joc care aduce un avantaj unei echipe duce imediat la oprirea jocului.

FIZICITATE

Hocheiul pe gheață este renumit pentru faptul că este un sport de contact. "Bodychecking", actul de a lovi intenționat un jucător advers, este parte integrantă a jocului de apărare. De fapt, contactul este atât de puternic încurajat în acest sport încât arbitrii permit jucătorilor să ia parte la bătăi cu echipa adversă și nu vor interveni până când unul dintre jucători nu ajunge la pământ. În ciuda acestei justificări a violenței,hocheiul pe gheață penalizează jucătorii pentru acte excesiv de agresive (inclusiv bătăi).

În hocheiul pe iarbă, contactul este strict reglementat.

PUNCTAJ

Hocheiul pe gheață are aceleași reguli de marcare ca și fotbalul. Jucătorii pot înscrie de oriunde de pe gheață, deși sunt aplicate penalități de offsides, ceea ce înseamnă că un jucător care atacă nu poate patina dincolo de o anumită linie albastră până când pucul nu a trecut de ea.

Hocheiul pe iarbă folosește în mod unic o "zonă de lovire". Această zonă, reprezentată pe teren ca o linie în formă de D în jurul portarului, este singura zonă de pe teren din care un jucător poate înscrie.

O altă diferență între cele două sporturi este faptul că hocheiul pe iarbă nu are reguli de offside, ceea ce înseamnă că jucătorii pot trece mingea de la un capăt la altul al terenului fără ezitare, permițând astfel realizarea unor jocuri de departajare esențiale.

DURATA

Jocurile de hochei pe gheață au trei reprize care durează câte 20 de minute fiecare. Deoarece numărul de reprize este inegal, în hochei nu există pauză, dar există două pauze de 10-18 minute după prima și a doua repriză.

Vezi si: Reguli de joc SPLURT - Cum se joacă SPLURT

Hocheiul pe iarbă constă, de asemenea, în șaizeci de minute de acțiune, deși jocul este împărțit în patru sferturi de cincisprezece minute. Fiecare sfert are o scurtă pauză de 2-5 minute și o pauză de cincisprezece minute după al doilea sfert.

SFÂRȘITUL JOCULUI

În cele mai multe cazuri, un meci de hochei pe gheață se va încheia după a treia repriză, echipa câștigătoare marcând cele mai multe goluri. Cu toate acestea, meciurile nu se pot încheia la egalitate, ceea ce înseamnă că, în caz de egalitate, se introduce o perioadă de prelungiri. Această perioadă de prelungiri cu moarte subită durează doar cinci minute, ceea ce înseamnă că multe meciuri sfârșesc prin a fi decise de loviturile de departajare care urmează.

La o lovitură de pedeapsă, mai mulți jucători din fiecare echipă încearcă să înscrie un gol asupra portarului advers. Dacă scorul este încă egal după trei încercări ale fiecărei echipe, loviturile de departajare continuă până când o echipă obține în cele din urmă un punct în plus față de cealaltă.

Vezi si: PIȘTI - Învățați să jucați cu Gamerules.com

Învingătoarea unui meci de hochei pe iarbă este echipa care a marcat cele mai multe puncte. Cu toate acestea, în caz de egalitate la finalul sfertului patru, mai multe ligi folosesc tactici diferite pentru a stabili un rezultat de egalitate. Unele ligi acceptă pur și simplu o remiză, fără ca niciuna dintre echipe să câștige. Alte ligi folosesc una sau două perioade de prelungiri, care durează de obicei între opt și cincisprezece minute, pentru a stabili un câștigător.

Altfel, meciurile de hochei pe iarbă au un format de penalty-uri, ca și hocheiul pe gheață, dar în general în cel mai bun din cinci în loc de cel mai bun din trei.

Mario Reeves este un pasionat de jocuri de societate și un scriitor pasionat care joacă cărți și jocuri de societate de când își amintește. Dragostea lui pentru jocuri și scris l-a determinat să-și creeze blogul, unde își împărtășește cunoștințele și experiența de a juca unele dintre cele mai populare jocuri din întreaga lume.Blogul lui Mario oferă reguli cuprinzătoare și instrucțiuni ușor de înțeles pentru jocuri precum poker, bridge, șah și multe altele. El este pasionat să-și ajute cititorii să învețe și să se bucure de aceste jocuri, în timp ce împărtășește sfaturi și strategii pentru a-i ajuta să-și îmbunătățească jocul.Pe lângă blogul său, Mario este inginer software și îi place să joace jocuri de societate cu familia și prietenii în timpul liber. El crede că jocurile nu sunt doar o sursă de divertisment, ci ajută și la dezvoltarea abilităților cognitive, a abilităților de rezolvare a problemelor și a interacțiunilor sociale.Prin blogul său, Mario își propune să promoveze cultura jocurilor de societate și a jocurilor de cărți și să încurajeze oamenii să se adună și să le joace ca o modalitate de a se relaxa, de a se distra și de a rămâne în formă mentală.