Ak máte radi rýchle športy, možno ste fanúšikom basketbalu alebo netbalu. Oba športy spočívajú v prehadzovaní lopty cez obruč a majú obrovské množstvo fanúšikov po celom svete. Zatiaľ čo väčšina sveta pozná mená ako Lebron James a Michael Jordan, pri netbale je tých mien menej. Jedným z najvýraznejších rozdielov medzi týmito dvoma športmi je, že basketbal je viac mužskýzatiaľ čo v netballe dominujú ženy. Prečítajte si viac o rozdieloch medzi týmito dvoma športmi!

Pozri tiež: Pravidlá hry Burraco - Ako hrať kartovú hru Burraco

Netbalové a basketbalové lopty sa líšia veľkosťou: netbalové lopty majú menšiu veľkosť 5, čo je 8,9 palca v priemere, basketbalové lopty majú veľkosť 7, čo je 9,4 palca v priemere.

Pozri tiež: Pravidlá hry PAY ME - Ako hrať PAY ME

Keďže basketbal sa hrá s väčšou loptou, je logické, že aj obruč je väčšia. Basketbalová obruč má priemer 18 palcov a za ňou je umiestnená doska. Netball má menšiu obruč bez dosky s priemerom 15 palcov.

SÚD

Oba športy majú obdĺžnikové ihriská, ale netballové ihrisko má rozmery 50 × 100 stôp, zatiaľ čo basketbalové ihrisko má rozmery 50 × 94 stôp. Rozdiel je dostatočne malý na to, aby ste mohli hrať bežný netballový zápas na basketbalovom ihrisku a naopak.

HRÁČI

Jedným z najväčších rozdielov medzi netballom a basketbalom je, že netball je pozične orientovaný a každý hráč má pridelenú úlohu a pozíciu na ihrisku. V netballe je 7 hráčov, pričom každý hráč má pridelenú jednu z týchto 7 pozícií:

• Brankár: tento hráč zostáva v obrannej tretine ihriska.
  • Obrana cieľa: tento hráč zostáva v obrannej tretine a strednej tretine a môže vstúpiť do bránkového kruhu.
  • Obrana krídla: tento hráč zostáva v dolných dvoch tretinách ihriska, ale nemôže vstúpiť do bránkového kruhu.
  • Stredisko: tento hráč sa môže pohybovať po celom ihrisku, ale nemôže vstúpiť do žiadneho z bránkových kruhov.
  • Krídlový útok: tento hráč zostáva v útočnej a strednej tretine ihriska, ale nemôže vstúpiť do bránkového kruhu.
  • Útok na bránku: tento hráč zostáva v útočnej a strednej tretine ihriska a môže vstúpiť do bránkového kruhu.
  • Strelec gólu: tento hráč zostáva v útočnej tretine ihriska.

V basketbale je v každom okamihu v jednom tíme 5 hráčov. Hoci každý z hráčov má pridelené aj pozície, basketbal je oveľa voľnejší a hráči môžu hrať po celom ihrisku. Pozície v basketbale sú nasledovné:

• Rozohrávač
  • Strieľajúci strážca
  • Malý útočník
  • Silový útočník
  • Stredisko

GAMEPLAY

Na rozdiel od basketbalu je netball bezkontaktný šport. Inými slovami, nemôžete zasahovať, keď si súperi prihrávajú alebo sa pokúšajú získať loptu. Jediný prípad, keď je povolený kontakt, je, keď hráč nenarušuje herný plán súperovho tímu. V skutočnosti, keď sa hráč pokúša prihrať loptu, súper musí stáť aspoň 35 cm od hráča.

TRVANIE

Oba športy sa hrajú na štvrtiny, ale basketbal má kratšie štvrtiny po 12 minút. Po druhej štvrtine je tiež 10 minútová prestávka. A netball má 15-minútové štvrtiny s 3-minútovou prestávkou po každej štvrtine.

STRIEĽANIE

V basketbale sú dva spôsoby, ako streliť gól:

1. Gól v poli
  2. Voľný hod

Gól z poľa má hodnotu 2 alebo 3 bodov v závislosti od miesta strely. A trestný hod má hodnotu 1 bodu. Všetky basketbalové pozície sa môžu pokúsiť streliť gól do koša. Okrem toho hráč môže streliť gól z ľubovoľného miesta na ihrisku. Takže napríklad hráč môže streliť gól z jedného konca ihriska na druhý.

Naopak, v netballe má každá strela hodnotu len 1 bodu. Všetky strely musia byť vykonané zo streleckého kruhu a skórovať môžu len útočník a strelec gólu. Keď je v netballe strelený gól, hra sa znovu začne stredovou prihrávkou, pri ktorej stredový hráč hodí loptu zo stredového kruhu spoluhráčovi.

HRA S LOPTOU

Ďalším významným rozdielom medzi netballom a basketbalom je spôsob podávania lopty. V basketbale hráč dribluje (alebo odráža) loptu po celej dĺžke ihriska. Prípadne ju môže podať spoluhráčovi. Loptu nemožno v žiadnom momente hry prenášať.

V netballe nie je povolený dribling. Keď sa hráč dotkne lopty, má 3 sekundy na to, aby ju prihral inému spoluhráčovi alebo aby dal gól. Keďže hráči nemôžu driblovať, netbalisti sú oveľa viac závislí od svojich spoluhráčov a ich umiestnenia na ihrisku.

VÍŤAZSTVO

V oboch športoch vyhráva tím s najvyšším počtom bodov. Ak je hra po štyroch štvrtinách nerozhodná, v netbale sa hrá na náhlu smrť, kde vyhráva tím, ktorý prvý skóruje. A v basketbale, ak je hra nerozhodná, sa hrá predĺženie na 5 minút.

Mario Reeves je nadšenec doskových hier a vášnivý spisovateľ, ktorý hrá kartové a stolové hry tak dlho, ako si pamätá. Jeho láska k hrám a písaniu ho priviedla k vytvoreniu svojho blogu, kde sa delí o svoje znalosti a skúsenosti s hraním niektorých z najpopulárnejších hier po celom svete.Mariov blog poskytuje komplexné pravidlá a ľahko pochopiteľné pokyny pre hry ako poker, bridž, šach a mnohé ďalšie. Je vášnivý pomáhať svojim čitateľom učiť sa a užívať si tieto hry a zároveň zdieľať tipy a stratégie, ktoré im pomôžu zlepšiť ich hru.Mario je okrem svojho blogu aj softvérový inžinier a vo voľnom čase rád hrá stolové hry s rodinou a priateľmi. Verí, že hry nie sú len zdrojom zábavy, ale pomáhajú aj pri rozvíjaní kognitívnych zručností, schopností riešiť problémy a sociálnych interakcií.Cieľom Mario je prostredníctvom svojho blogu propagovať kultúru stolových a kartových hier a povzbudzovať ľudí, aby sa spojili a hrali ich, aby si oddýchli, zabavili sa a zostali duševne fit.