NETBALL VS. BASKETBALL - Játékszabályok

Mario Reeves

Ha szereted a pörgős sportokat, akkor lehet, hogy a kosárlabda vagy a netball rajongója vagy. Mindkét sportágban egy labdát kell átjuttatni egy karikán, és világszerte hatalmas rajongótáborral rendelkeznek. Míg a világ nagy része olyan neveket ismerhet, mint Lebron James és Michael Jordan, addig a netballt kevésbé ismerik. Az egyik legjelentősebb különbség a két sportág között az, hogy a kosárlabda inkább férfi...míg a netball női dominanciájú. Olvass tovább, hogy többet megtudj a két sportág közötti különbségekről!

BEÁLLÍTÁS

Először is beszéljünk a felszerelés, a pálya és a játékosok közötti különbségekről.

FELSZERELÉS

A háló- és kosárlabdák között méretbeli különbség van. A hálólabdák kisebb, 5-es méretűek, azaz 8,9 hüvelyk átmérőjűek, míg a kosárlabdák szabályos 7-es méretűek, azaz 9,4 hüvelyk átmérőjűek.

A két sportág között a palánk és a kosárpalánkok is kissé eltérnek egymástól. Mivel a kosárlabdát nagyobb labdával játsszák, logikus, hogy a palánk is nagyobb. A kosárpalánk átmérője 18 hüvelyk, és mögötte van egy palánk. A hálólabda kisebb palánkkal rendelkezik, palánk nélkül, átmérője 15 hüvelyk.

BÍRÓSÁG

Mindkét sportágnak téglalap alakú pályája van, de a netballpálya mérete 50 x 100 láb, míg a kosárlabdapálya 50 x 94 láb. A különbség elég csekély ahhoz, hogy egy kosárlabdapályán is lehet egy alkalmi netballmeccset játszani, és fordítva.

JÁTÉKOSOK

Az egyik legnagyobb különbség a netball és a kosárlabda között az, hogy a netball pozícióorientált, és minden játékosnak van egy szerepe és pozíciója a pályán. 7 játékos van a netballban, és minden játékosnak az alábbi 7 pozíció egyike van kijelölve:

• Kapus: ez a játékos a pálya védekező harmadában marad.
  • Gólvédelem: ez a játékos a védekező harmadban és a középső harmadban tartózkodik, és beléphet a kapukörbe.
  • Szárnyvédelem: ez a játékos a pálya alsó kétharmadában marad, de nem léphet be a kapukörbe.
  • Központ: ez a játékos az egész pályán mozoghat, de nem léphet be egyik kapukörbe sem.
  • Szárnyas támadás: ez a játékos a pálya támadó és középső harmadában marad, de nem léphet be a kapukörbe.
  • Gól Támadás: ez a játékos a pálya támadó és középső harmadában tartózkodik, és beléphet a kapukörbe.
  • Góllövő: ez a játékos a pálya támadó harmadában marad.

A kosárlabdában egy csapatban mindig 5 játékos van. Bár az egyes játékosok pozíciót is kapnak, a kosárlabda sokkal szabadabb, és a játékosok szabadon játszhatnak az egész pályán. A kosárlabdában a pozíciók a következők:

• Point guard
  • Shooting guard
  • Kiscsatár
  • Erőcsatár
  • Központ

JÁTÉKBAN

A kosárlabdával ellentétben a netball érintésmentes sportág. Más szóval, nem lehet beavatkozni, amikor az ellenfél passzol vagy megpróbál labdát szerezni. Az egyetlen megengedett kontaktus az, amikor a játékos nem zavarja az ellenfél játéktervét. Valójában, amikor egy játékos megpróbálja passzolni a labdát, az ellenfélnek legalább 35 centiméterre kell állnia a játékostól.

Lásd még: QUIDDLER - Tanulj meg játszani a Gamerules.com segítségével

DURATION

Mindkét sportágat negyedórákban játsszák, de a kosárlabdában rövidebb, egyenként 12 perces negyedórák vannak. A második negyed után 10 perces szünet is van. A hálólabdában pedig 15 perces negyedórák vannak, minden negyed után 3 perces szünettel.

FELVÉTEL

A kosárlabdában kétféleképpen lehet gólt szerezni:

1. Mezőnygól
  2. Szabaddobás

A mezőnygól 2 vagy 3 pontot ér, attól függően, hogy a dobás hol történik. A büntetődobás pedig 1 pontot ér. Minden kosárlabdázó pozícióban megpróbálhat gólt lőni a gyűrűbe. Ezenkívül egy játékos a pálya bármely pontjáról gólt lőhet. Így például egy játékos a pálya egyik végéből a másikba is lőhet gólt.

Ezzel szemben a netballban minden lövés csak 1 pontot ér. Minden lövést a lövőkörön belülről kell leadni, és csak a gólt támadó és a góllövő lőhet gólt. Ha a netballban gólt lőttek, a játék centerpasszal kezdődik újra, amely során a center a középső körből dobja a labdát egy csapattársának.

A LABDÁZÁS

A másik nagy különbség a netball és a kosárlabda között a labda továbbításának módja. A kosárlabdában a játékos végigdobja (vagy lepattanó labdával) a labdát a pálya hosszában. Alternatívaként továbbadhatja azt egy csapattársának. A labdát a játék egyetlen pontján sem lehet elvinni.

A hálólabdában nem megengedett a dribbling. Amikor egy játékos megérinti a labdát, 3 másodperce van arra, hogy átadja azt egy másik csapattársának, vagy gólt szerezzen. Mivel a játékosok nem dribbelhetnek, a hálólabdázók sokkal inkább függnek csapattársaiktól és azok elhelyezkedésétől a pályán.

Lásd még: 100 YARD DASH - Játékszabályok

WINNING

Mindkét sportágban az a csapat nyer, amelyik a legtöbb pontot szerzi. Ha a négy negyed után döntetlen a mérkőzés, akkor a netballban hirtelen halál következik, ahol az a csapat nyer, amelyik először szerez pontot. A kosárlabdában pedig, ha a mérkőzés döntetlen, akkor 5 perces hosszabbítás következik.

Mario Reeves társasjáték-rajongó és szenvedélyes író, aki amióta az eszét tudja, kártya- és társasjátékokkal foglalkozik. A játékok és az írás iránti szeretete késztette arra, hogy létrehozza blogját, ahol megosztja tudását és tapasztalatait a világ legnépszerűbb játékaival kapcsolatban.Mario blogja átfogó szabályokat és könnyen érthető utasításokat tartalmaz olyan játékokhoz, mint a póker, bridzs, sakk és még sok más. Szenvedélyesen segít olvasóinak megtanulni és élvezni ezeket a játékokat, miközben tippeket és stratégiákat is megoszt a játékuk fejlesztésében.A blogja mellett Mario szoftvermérnök, és szabadidejében szívesen játszik társasjátékokat családjával és barátaival. Úgy véli, hogy a játékok nemcsak a szórakozás forrásai, hanem a kognitív készségek, a problémamegoldó képességek és a szociális interakciók fejlesztésében is segítenek.Mario a blogján keresztül a társasjátékok és a kártyajátékok kultúrájának népszerűsítését tűzte ki célul, és arra ösztönzi az embereket, hogy jöjjenek össze és játsszák ezeket a kikapcsolódás, a szórakozás és a mentális fittség megőrzése érdekében.