Pokud máte rádi rychlé sporty, možná jste fanoušky basketbalu nebo netballu. Oba sporty spočívají v prohazování míče obroučkou a mají obrovské množství fanoušků po celém světě. Zatímco většina světa může znát jména jako Lebron James a Michael Jordan, v případě netballu je těchto jmen méně. Jedním z nejvýznamnějších rozdílů mezi těmito dvěma sporty je, že basketbal je více mužský.zatímco v netballu dominují ženy. Přečtěte si více o rozdílech mezi těmito dvěma sporty!

VYBAVENÍ

Netbalové a basketbalové míče se liší velikostí: Netbalové míče mají menší velikost 5, což je 8,9 palce v průměru. Na druhou stranu basketbalové míče mají normální velikost 7, což je 9,4 palce v průměru.

Protože se basketbal hraje s větším míčem, je logické, že i obroučka je větší. Basketbalová obroučka má průměr 18 palců a za ní je umístěna deska. Netball má menší obroučku bez desky o průměru 15 palců.

SOUD

Oba sporty mají obdélníkové hřiště, ale hřiště na nohejbal má rozměry 50 × 100 stop, zatímco hřiště na basketbal má rozměry 50 × 94 stop. Rozdíl je natolik malý, že můžete hrát běžný nohejbalový zápas na basketbalovém hřišti a naopak.

HRÁČI

Jedním z největších rozdílů mezi netballem a basketbalem je, že netbal je pozičně orientovaný a každý hráč má na hřišti přidělenou určitou roli a pozici. V netballu je 7 hráčů, přičemž každému hráči je přidělena jedna z následujících 7 pozic:

• Brankář: tento hráč zůstává v obranné třetině hřiště.
  • Obrana branek: tento hráč zůstává v obranné a střední třetině a může vstoupit do brankového kruhu.
  • Obrana křídla: tento hráč zůstává v dolních dvou třetinách hřiště, ale nemůže vstoupit do brankového kruhu.
  • Středisko: tento hráč se může pohybovat po celém hřišti, ale nemůže vstoupit do žádného z brankových kruhů.
  • Útok křídlem: tento hráč zůstává v útočné a střední třetině hřiště, ale nemůže vstoupit do brankového kruhu.
  • Útok na branku: tento hráč zůstává v útočné a střední třetině hřiště a může vstoupit do brankového kruhu.
  • Střelec branek: tento hráč zůstává v útočné třetině hřiště.

V basketbalu je v každém okamžiku v každém týmu 5 hráčů. Každý z hráčů má sice také přidělené pozice, ale basketbal je mnohem volnější a hráči mohou hrát po celém hřišti. Pozice v basketbalu jsou následující:

• Strážce hřiště
  • Střelec
  • Malý útočník
  • Silový útočník
  • Středisko

GAMEPLAY

Na rozdíl od basketbalu je netball bezkontaktním sportem. Jinými slovy, nemůžete zasahovat, když si soupeř přihrává nebo se pokouší získat míč. Jediný okamžik, kdy je povolen kontakt, je ten, kdy hráč nenarušuje herní plán soupeřova týmu. Když se totiž hráč pokouší přihrát míč, musí soupeř stát alespoň 35 palců od hráče.

TRVÁNÍ

Oba sporty se hrají na čtvrtiny, ale basketbal má kratší čtvrtiny po 12 minutách. Po druhé čtvrtině je navíc 10minutová přestávka. A netball má 15minutové čtvrtiny s tříminutovou přestávkou po každé čtvrtině.

STŘÍLENÍ

V basketbalu existují dva způsoby, jak vstřelit gól:

1. Branka v poli
  2. Volný hod

Branka z pole má hodnotu 2 nebo 3 bodů, podle toho, odkud je hozena. A trestný hod má hodnotu 1 bodu. Všechny basketbalové pozice se mohou pokusit vstřelit branku do obroučky. Kromě toho může hráč dát branku z libovolného místa na hřišti. Takže například hráč může dát branku z jednoho konce hřiště na druhý.

Naopak v netballu má každá střela hodnotu pouze 1 bodu. Všechny střely musí být provedeny ze střeleckého kruhu a skórovat mohou pouze útočník a střelec branky. Když je v netballu vstřelena branka, hra je znovu zahájena středovou přihrávkou, při které středový hráč hodí míč ze středového kruhu spoluhráči.

Viz_také: Pravidla hry PAY ME - Jak hrát PAY ME

HRA S MÍČEM

Dalším zásadním rozdílem mezi netballem a basketbalem je způsob přihrávání míče. V basketbalu hráč dribluje (nebo se odráží) s míčem po celé délce hřiště. Případně ho může přihrát spoluhráči. Míč nelze v žádném okamžiku hry přenášet.

V netballu není povoleno driblování. Když se hráč dotkne míče, má 3 sekundy na to, aby ho přihrál jinému spoluhráči nebo aby dal gól. Protože hráči nemohou driblovat, jsou hráči netballu mnohem více závislí na svých spoluhráčích a jejich rozmístění po hřišti.

VÍTĚZSTVÍ

V obou sportech vyhrává tým s nejvyšším počtem bodů. Pokud je hra po čtyřech čtvrtinách nerozhodná, v netballu se hraje na náhlou smrt, kde vyhrává tým, který první skóruje. A v basketbalu, pokud je hra nerozhodná, se hraje prodloužení na 5 minut.

Viz_také: Pravidla hry Cribbage - Jak hrát karetní hru Cribbage

Mario Reeves je nadšenec deskových her a vášnivý spisovatel, který hraje karetní a deskové hry tak dlouho, jak si pamatuje. Jeho láska ke hrám a psaní ho přivedla k vytvoření vlastního blogu, kde sdílí své znalosti a zkušenosti s hraním některých z nejpopulárnějších her po celém světě.Mariův blog poskytuje komplexní pravidla a snadno srozumitelné pokyny pro hry jako poker, bridž, šachy a mnoho dalších. S nadšením pomáhá svým čtenářům učit se a užívat si tyto hry a zároveň sdílí tipy a strategie, které jim pomohou zlepšit jejich hru.Kromě svého blogu je Mario softwarovým inženýrem a ve volném čase rád hraje deskové hry s rodinou a přáteli. Věří, že hry nejsou jen zdrojem zábavy, ale také pomáhají při rozvoji kognitivních dovedností, schopností řešit problémy a sociálních interakcí.Prostřednictvím svého blogu si Mario klade za cíl propagovat kulturu deskových a karetních her a povzbuzovat lidi, aby se scházeli a hráli je jako způsob relaxace, zábavy a udržení duševní kondice.